Washington 28. septembra (TASR) - Smernice amerického prezidenta Georgea W. Busha zostreliť civilné dopravné lietadlá, ktoré by sa dostali do rúk únoscov a boli by hrozbou pre americké mestá, zrejme neupokoja cestujúcich a odborníci pochybujú, či odradia únoscov lietadiel.
"Smernice vzišli z potreby niečo podniknúť, ale myslím si, že sú veľmi nepraktické," povedal Nick Cook, odborník na leteckú dopravu, po tom, čo dvaja generáli amerických leteckých síl dostali právo vydať rozkaz na zostrelenie lietadiel, aby tak zabránili opakovaniu útokov na New York a Washington.
Tento a ďalší odborníci tvrdia, že únoscovia pravdepodobne podniknú kroky iba vtedy, keď lietadlo bude len niekoľko minút od cieľa, ktorý majú na muške. "Odkiaľ vyštartujú lietadlá, aby zabránili teroristickému útoku? Kým budú môcť zasiahnuť, ubehne najmenej 15 minút," domnieva sa Paul Beaver z konzultačnej firmy v oblasti obrany Ashbour Beaver Associates.
Letecká prevádzka v Spojených štátoch sa od 11. septembra znížila o 43 percent a americké spoločnosti stratili miliardy dolárov. Dan Solon z Avmark International Consultancy sa domnieva, že cestujúci sú už aj tak natoľko vystrašení, že smernica prezidenta Busha im už veľmi nepriťaží.
K zostreleniu civilných lietadiel došlo už aj v minulosti. V roku 1973 Izrael zostrelil lietadlo Libyan Arab Airlines, pričom prišlo o život 113 cestujúcich. Lietadlo letelo z Líbye do Egypta nad Izraelom okupovaným Sinajom.
Izrael oznámil, že sa bál, že lietadlo bolo súčasťou teroristického útoku. V máji tohto roku Izrael zostrelil malé súkromné lietadlo, ktoré priletelo z Libanonu do jeho vzdušného priestoru.
(spolupracovník TASR William Guard) mak dem