paralýzou. Ministri zahraničných vecí 15 súčasných a 10 budúcich členov EÚ sa stretli v pondelok v Bruseli na záverečnom zasadnutí o návrhu ústavy. V piatok by sa potom mali do Bruselu vrátiť aj so svojimi lídrami, aby sa pokúsili uzavrieť dohodu.
Dánsky minister zahraničných vecí Pet Stig Moeller na otázku na koľko odhaduje riziko zlyhania rozhovorov, odpovedal: "Nemyslím si, že je veľké. Myslím, že v sobotu večer už bude dohoda uzavretá." Poľská ministerka pre európsku integráciu Danuta Hübnerová zdieľa podobný názor. "Stále dúfame. Do summitu zostáva stále niekoľko dní...a je čas na diskusiu," uviedla.
Avšak vo Varšave poľský premiér Leszek Miller uviedol, že stále tvrdší postoj krajín požadujúcich reformu hlasovacieho systému únie na čele s Nemeckom môže predznamenávať krízu. "Cítime niečo ako chlad. Otázkou je, či ide iba o predstieranie alebo pritvrdzovanie pozícií. Ak by išlo o ten druhý prípad, mohli by sme ísť do konfrontácie a bruselské stretnutie sa môže skončiť fiaskom," uviedol Miller pre verejnoprávny rozhlas z nemocnice, kde sa zotavuje zo zranení, ktoré utrpel pri páde vrtuľníka minulý týždeň.
Nová ústavná zmluva EÚ má zabezpečiť, aby blok mohol fungovať aj po jeho rozšírení sa z terajších 15 na 25 štátov, s počtom obyvateľstva 450 miliónov a jednou štvrtinou svetového hrubého domáceho produktu. Ministrom zahraničia EÚ sa podarilo zladiť mnohé rozdielne názory. Avšak hlavný spor v súvislosti s hlasovacou silou pri rozhodovaniach zostáva stále otvorený. Návrh ústavy hovorí o jednoduchšom hlasovacom systéme, ktorý prihliada viac na veľkosť populácie jednotlivých štátov, čo Poľsko a Španielsko zásadne odmietajú.