Moskva 8. decembra (TASR) - Voľby odhalili, že strana Jednotné Rusko má najsilnejšiu pozíciu zo všetkých ruských strán od rozpadu Sovietskeho zväzu, konštatujú v angličtine vydávané ruské noviny Moscow Times a pripomínajú, že v predchádzajúcich voľbách v rokoch 1993, 1995 a 1999 nezískala žiadna strana viac než štvrtinu kresiel v parlamente.
Prokremeľská a centristická strana Jednotné Rusko získala mandát na riadenie krajiny, ale kam ju povedie? pýta sa denník vo svojom úvodníku.
Strana totiž viedla predvolebnú kampaň bez konkrétnych tém a odmietala účasť na televíznych debatách. Zároveň odmietla akreditovať novinárov do straníckej centrály počas povolebnej noci, pričom rezervovala tieto miesta televíznym štábom z národných okruhov, ktoré už sú pod kontrolou Kremľa
Nedeľné voľby ukázali, že prezident Vladimir Putin a jeho ľudia úspešne splnili dva zo svojich hlavných cieľov. Tým prvým bolo uštedriť volebné fiasko Komunistickej strane a druhým je udržanie "vertikálnej moci". A i keď prvý cieľ môže byť dávno očakávaný, druhý je jednoducho nebezpečný, uzatvárajú Moscow Times.
Nemecký Berliner Zeitung sa domnieva, že volebný úspech strany Jednotné Rusko je výsledkom Putinovej osobnej popularity. Strana podľa tohto denníka ponúkne len "vágne odpovede" na otázky, ktorým krajina čelí a zlyhala pri účasti v diskusii so svojimi oponentmi.
"Jedinou charakteristikou Jednotného Ruska je to, že je stranou Vladimira Putina," pokračuje Berliner Zeitung. Za Putina sa vytvoril systém, ktorý denník označuje ako "autoritársku vládu", ale väčšina ľudí ju rada nasleduje.
"Rusi si vyskúšali demokraciu, ale tá ich príliš ďaleko nedoviedla, a tak podporujú Putina, ktorý sa správa ako nejaký cár s oddanými poddanými," uzatvára Berliner Zeitung.
Madridský ABC konštatuje, že v ruských voľbách zvíťazil populizmus v štýle starovekého Ríma, ktorý vytlačil strany s menej nacionalistickým posolstvom. Prozápadní liberáli zo strán Jabloko a Zväzu pravicových síl zistili, že ich predstavy získali len nepatrnú odozvu v spoločnosti inklinujúcej smerom k populistickému autoritárstvu," domnieva sa španielsky denník a na záver dodáva:
"Konsolidácia demokracie sa odkladá. Nad ruskou budúcnosťou visí tieň cárstva."