tnými kanálmi, pridávajú na depresiách Iračanov kvôli neistej bezpečnostnej situácii v ich krajine. "Precento ľudí trpiacich na duševné poruchy sa zvyšuje zo dňa na deň," uviedol Hassan, ktorý pravidelne vystupuje v štátnej televízii.
"Denne mám asi 15 pacientov iba počas svätého mesiaca Ramadán a bolo by ich 30 denne, keby som nechal dvere otvorené dokorán," povedal vo svojej ordinácii, upokojujúcej oáze s ticho hrajúcou klasickou hudbou. Aj keď Spojenými štátmi vedená vojna v apríli ukončila diktátorskú vládu Saddáma, kriminalita stúpla a vzrástol počet zrážok medzi ozbrojencami a americkými okupačnými jednotkami.
Podľa britskej charitatívnej organizácie Medact budú Iračania trpieť fyzickými a mentálnymi ochoreniami celé roky z dôvodu nedostatočných životných podmienok, násilia a skolabovaného zdravotníckeho systému. Teraz sú tu príležitostné odkazy od Saddáma, aký napríklad odvysielala al Arábija uprostred novembra, v ktorom sľubuje Iračanom skorý návrat k moci. "Ľudia nenávidia Saddáma a jeho režim, ale nehovoria o tom," povedal Hassan, jeden zo 65 psychiatrov v Iraku. "Teraz majú o ňom nočné mory. Prichádzajú k záveru, že Saddám Husajn je skutočne blázon."
Hassan hovorí, že väčšina jeho pacientov prichádza z odľahlých vidieckych oblastí, a ukazujú sa otvorenejšími psychiatrickej pomoci ako mestskí obyvatelia. "Možno sú negramotní a nevzdelaní, ale sú otvorenejší z psychiatrického hľadiska ako vzdelaní ľudia," uviedol lekár, ktorý zároveň pôsobí na Bagdadskej univerzite. "Je to veľmi zvláštne. Ľudia cestujú aj desať hodín z miest ako Samawa a Meisan (na juhu) a ak ma nenájdu, zostanú v hoteli," povedal. Hassan to vysvetľuje tým, že ľudia z vidieka a menej vzdelanej časti spoločnosti predtým vyskúšali tradičné formy liečenia ako vyháňanie džina alebo zlého ducha.
"95 percent mojich pacientov išlo najprv k šejkovi, ktorý urobil istý obrad v snahe odstrániť džina. Keď sa to nepodarí, prídu ku mne," povedal a dodal, že počet prípadov vyháňania duchov narastá. Náboženské cítenie stúplo v prevažne moslimskom Iraku, v ktorom vládla tridsať rokov prísne sekulárna strana Baas, odkedy sankcie Spojených národov znížili v 90. rokoch životný štandard a krajina sa stala medzinárodným vydedencom. "Je to všetko čarodejníctvo a nezmysel, aj keď nemôžem odmietnuť hodnotu využitia Koránu, aby sa ľudia cítili šťastnými a pokojnejšími," povedal Hassan. Väčšina islamských vzdelancov hovorí, že zlý duch existuje, o džinovi sa Korán zmieňuje.
Nejde len o Saddáma a bezpečnostnú situáciu. Hassan hovorí, že Iračania sú postihnutí "pocitom márnosti, depresiou a agresivitou" po desaťročiach autoritatívnej vlády. "Vidíte niekedy na ulici usmiatych ľudí? Nikdy! Je to z dôvodu frustrácie, depresie a hnevu, ktorý v sebe Iračania mali počas posledných 45 rokov," povedal Hassan. "Ak si neporadíte s depresiou, zmení sa na agresivitu, ako náboženský fanatizmus, spory a rabovanie", ktoré charakterizujú postsaddámovskú éru."