
Beňová zlízala lízatko s nápisom Stop Mikimu. Vraj jej už aj tak dlho leží v žalúdku. FOTO SME - JÁN MALOCH
Prezidentský prejav rozdelil spoločnosť, v piatok o ňom nehovorili len politici. Hodnotil sa v každej kaviarni či v domácnostiach. Jedni mu drukovali, hovorili, že jeho slová pokojne podpíšu, iní ho kritizovali. Od ôsmej hodiny rannej pritom v parlamente nič nenasvedčovalo tomu, že do rokovacej sály príde prezident. Okolo pol deviatej priniesli dvaja pracovníci kancelárie Národnej rady do rokovacej siene prezidentskú štandardu, ktorá sa akútne potrebovala stretnúť so žehličkou.
Presne o deviatej hodine to však už v sále vrelo. Zaplnená bola takmer do posledného miesta, ospravedlnilo sa málo poslancov. Na rezervovaných miestach na balkóne sedeli bok po boku všetci prezidentovi muži. Nechýbali britský veľvyslanec Damien Roderick Tod, či ruský veľvyslanec Alexej Nikolajevič Borodavkin, ale ani Fedor Flašík či Peter Ďuračka. Dvojica sympatizantov HZDS spokojne prikyvovala každej Schusterovej myšlienke, v závislosti od témy prejavu postupne nadávali na každého člena vlády. Nešetrili pritom šťavnatými výrazmi typu: „sviniar, špinavec či bicyklista".
Napriek faktu, že prezident na pôde parlamentu nereční každý deň, viacerí prítomní mu nevenovali väščiu pozornosť. Minister László Simon písal SMS-ky, Ľudovít Kaník čítal časopis a čerstvá poslankyňa Katarína Tóthová listovala v časopise Dôchodok. Kamennú tvár počas celého prejavu zachovával Mikuláš Dzurinda, ktorý sa pohol možno dva razy a usmial sa raz - na novinárku na balkóne, vedľa neho sediaci Ivan Mikloš sa tváril benevolentne ako zvyčajne a ironicky sa usmieval. Aj ďalší ministri dávali najavo nezáujem voči správe o stave republiky, o ktorej sa dopredu vedelo, že bude kritická.
Rudolf Chmel miestami privrel oči a otvoril ich až vtedy, keď prezident začal kritizovať rezort kultúry. Schuster kritizoval aj platbu za lieky, Zajac nereagoval a čítal si noviny. Rusko sa stále krútil na stoličke, podobne i generálny prokurátor Hanzel. Hrušovský debatoval v družnom rozhovore s Bugárom, Fronc nechápavo prevracal očami. Na Schusterove slová: „Nemyslíte si, pán premiér, že nesiete zodpovednosť predovšetkým vy?" sa SDKÚ začalo smiať, premiér sa zamračil ešte väčšmi a HZDS reagovalo spontánnym potleskom. Opozícia zatlieskala tridsaťjeden krát.
Najväčší rozruch ale nastal, keď prezident Schuster v správe vyhlásil, že zatiaľ nie je rozhodnutý, či bude kandidovať na post prezidenta. Rokovacou sálou sa rozľahol výbuch smiechu, z lavíc, kde sedia poslanci za SDKÚ, až na chodbu zaznel výkrik: „Hanba." Opozícia potom prezidentov prejav chválila a koalícia kritizovala, že bol populistický. Skloňovali sa slová „demagógia, populizmus, nevyváženosť, skepticizmus".
Mikuláš Dzurinda povedal, že charakteristickou črtou prezidenta v správe bolo, že kritizoval ani nie tak uplynulý rok alebo päť rokov, ale obdobie bývalého režimu, počas ktorého bol Schuster jedným z jeho vrcholných predstaviteľov. Rudolf Schuster reagoval: „Mal by sa pozrieť do svojich radov, koľko tam má bývalých komunistov, keď už mu na tom odrazu tak záleží. Prečo je jeho kandidát na prezidenta bývalý komunista? Svoju vlastnú stranu rozložil tým, čo zaváňa komunistickou minulosťou."
Tibor Cabaj z HZDS začal po skončení prejavu rozdávať lízanky s nápisom „Stop Mikimu." Monika Beňová si zobrala rada a aj ho zjedla: „Prečo nie, aj tak mi už dávno leží v žalúdku." Aj prezidentovi muži boli po prejave spokojní. Dolaďovali ho ešte večer pred čítaním, keď ho mierne zradikalizovali. Ak bolo úlohou prejavu vyvolať diskusiu, tak sa im to podarilo. „Na tohto Mikuláša skutočne nezabudnem," smial sa aj Tomáš Galbavý z SDKÚ. (th, jm, d)
Prezident zvláda pointy, roztancoval aj Čínu
Podľa informácií denníka SME bol pri príprave na prezentáciu Správy o stave spoločnosti k prezidentovi Schusterovi prizvaný aj odborník na dikciu, intonáciu. Aby spolu s prezidentom vypointovali niektoré pasáže, aby predniesol správu tak, aby to nebol len jednoliaty text. Spýtali sme sa na to aj vedúceho Kancelárie prezidenta Schustera JOZEFA STANKA.
Je to pravda? Bol pred prednesením správy k prezidentovi prizvaný odborník na dikciu?
„Neviem o tom, že by mal byť na to prizvaný špeciálny odborník, ale viem veľmi dobre, že keď si pán prezident pripravuje akékoľvek vystúpenie v zahraničí, vždy sa na to dôkladne pripravuje. Ako príklad uvediem poslednú návštevu na bolonskej univerzite, keď predniesol zhruba dvadsaťminútový prejav v taliančine. A predniesol ho tak, že všetci boli nadšení. A keď hovorím všetci, mám na mysli Romana Prodiho, rektora univerzity, pána kardinála. Tým, že ho predniesol v taliančine, si získal celé auditórium, kde bolo zhruba tisíc ľudí. A nie je to nič ľahké. Bol som pri tom, keď pán prezident Schuster čítal prejav na večeri s Ťiang Ce-minom v čínštine. Rozumeli mu a tlieskali. Ja by som sa nečudoval, keby sa pripravoval aj na tento prejav. Len analogicky pripomínam, ako sa pripravuje na všetky prejavy. Druhá vec je jeho komunikačná schopnosť. V Číne nám napríklad protokol povedal - na vystúpenie súboru Jánošík je posledných desať minút. Páni prezidenti si ho vypočuli, Jánošík hral ešte hodinu a pol. A pán prezident Ťiang Ce-min tancoval s členkou toho súboru a mal na hlave jánošíkovský klobúk! To je komunikačná schopnosť!"
(dam)