Od vymenovania Pavla Ruska za ministra hospodárstva v septembri je prázdna štvrtá stolička podpredsedu parlamentu. Pociťujú to na vlastnej koži najmä zvyšní traja podpredsedovia, ktorí sú zavalení pracovnými povinnosťami. „Cítime, že máme viac práce, najmä keď sú zahraničné návštevy. Je to dosť náročné," hovorí podpredsedníčka Národnej rady Zuzana Martináková.
Štvrtý podpredseda chýba aj Bélovi Bugárovi. Keď odchádza či prichádza prezident Rudolf Schuster, jeden z nich musí byť na letisku. Podpredseda môže byť navyše na zahraničnej ceste práve v čase, keď prebieha schôdza parlamentu. Vtedy môžu podľa Bugára nastať problémy.
„Je toho veľa. Ak by sa dnes nevrátil predseda Národnej rady Pavol Hrušovský, tak by sme boli v parlamente počas tejto schôdze len ja s pani Martinákovou, lebo pán Viliam Veteška je na zahraničnej služobnej ceste. To sa takto nedá."
Navrhnúť kandidáta za podpredsedu parlamentu má ANO, ktorej neprešli dva pokusy schváliť Ľubomíra Lintnera. Možným kandidátom aliancie je teraz Jirko Malchárek: „Pán Lintner sa už vyjadril, že nebude ďalej kandidovať. Pokiaľ by vývoj zo strany ANO a Lintnera smeroval k mojej osobe, asi by som sa tomuto variantu nebránil."
Lintner sa k prípadnej kandidatúre Malchárka nevyjadril: „Domnievam sa, že koalícia by teraz nezvolila nikoho." Ani podľa Malchárka nie je voľba podpredsedu parlamentu otázkou dneška. Prioritou je upokojiť situáciu v koalícii, schváliť štátny rozpočet a reformné zákony.
Koalícia sa k tej téme vráti až v januári. Bude to závisieť aj od Šimkovej platformy v SDKÚ. Malchárek: „Nie je isté, či koalícia je, alebo nie je schopná plniť programové vyhlásenie vlády." Martináková zo Šimkovej platformy hovorí, že nebudú zasahovať do rozhodnutia ANO.
František Mikloško z KDH hovorí, že pred voľbou sa musia upraviť vzťahy v koalícii. Podľa neho ten problém nebude v najbližšom čase jednoduché riešiť. Za problematickú otázku označil vznik Šimkovej platformy, ktorá bude chcieť mať zastúpenie vo vláde: „Tým sa začínajú meniť úplne všetky pomery."