
Stavba luxusnej vily exministra dopravy Kanisa je vo finále. Z čoho ju financuje, už hovoriť nemusí, nie je verejným činiteľom. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Po troch rokoch od začatia stavby je vila exministra Pavla Kanisa pred dokončením. Trojpodlažný dom, ktorý mohol vyjsť podľa odborníkov 8 miliónov korún, získal konkrétnu podobu. Je situovaný v lukratívnej štvrti bratislavskej Koliby na pozemku s výmerou 1042 štvorcových metrov, z čoho majú zastavané plochy a nádvoria 278 štvorcových metrov.
Nevierohodnosť odôvodnenia prefinancovania vily Pavlom Kanisom bola jedným z dôvodov na jeho odchod z kresla ministra obrany v roku 2001. Tvrdil, že na stavbu domu získal dvojmiliónovú pôžičku od priateľa priemyselníka, aj to, že financoval vďaka úrokom z bankových úložiek a vďaka výhram v stávkových kanceláriách. Výhry z tipovania mu mali podľa vlastných slov prinášať ročne 350- až 400-tisíc korún.
Krátko po tomto vyhlásení bol nútený podať demisiu. Zostal v parlamente a hovorilo sa, že vila je na predaj. Hoci Kanis priznal, že má s dofinancovaním stavby problémy, nepredal ju. Na dostavbu si zobral úver, podľa výpisu z katastra má na nehnuteľnosť záložné právo OTP Banka Slovensko. To sa datuje až od júla tohto roka.
V obchodnom registri na internete figuruje meno exministra Pavla Kanisa v jedinej spoločnosti. Je ňou firma Kanimex, s. r. o. Kanis je tam v štatutárnom orgáne spolu so synom Martinom, ktorý je jediným spoločníkom eseročky. Za sídlo firmy na internete je uvedená adresa ich petržalského bytu. Kanis robí okrem toho aj koncipienta v advokátskej kancelárii.
V majetkovom priznaní ako politik uviedol, že má záväzky vo výške 6,2 milióna korún. Táto suma podľa neho zodpovedá rozpočtu honosnej vily. Pozemok kúpil v roku 1998, stavať sa začalo o dva roky neskôr, keď už bol ministrom.
Na žlto namaľovaná vila má prízemie a tri podlažia, je presvetlená množstvom okien, z troch strán sú balkóny s terasou a dole sú vybudované dva garážové priestory pre tri autá. Na streche domu je už pripevnená parabola.
Exminister tam chodí často, čo potvrdili aj susedia. Podobné tvrdili aj robotníci: „Chodí sem takmer každý deň, väčšinou ráno okolo deviatej." Podľa nich na stavbe niekedy sám pracoval.