iou. Ivanov, ktorý minulý mesiac pomáhal ako sprostredkovateľ pri dohliadaní na hladký prechod moci v Gruzínsku, pre nemenované noviny uviedol, že podľa neho návštevy amerických emisárov, pričom niektorí z nich boli priateľmi Ševardnadzeho z doby, keď bol ešte sovietskym ministrom zahraničných vecí, mohli pripraviť pôdu pre odchod lídra - veterána.
Podľa amerických predstaviteľov boli návštevy súčasťou plánu zaistiť slobodné a spravodlivé voľby, na ktorých sa pracovalo niekoľko rokov. "Teraz začína byť jasnejšie, že jedným z týchto cieľov bolo presvedčiť Ševardnadzeho, aby opustil svoj post," uviedol Ivanov. "Nemám žiadne informácie alebo dokumenty o zámeroch týchto misií," pokračoval. "Samozrejme, že to bolo pripravené - americký veľvyslanec zohral aktívnu úlohu, ako pripúšťa samotný Ševardnadze."
Moskva aj Washington sledovali svoje vlastné záujmy, keď sa usilovali o pokojné ukončenie masových protestov, ktoré v tejto strategickej ex-sovietskej republike začali po parlamentných voľbách z 2. novembra. Západné mocnosti sa obávali, že politické nepokoje by mohli narušiť výstavbu ropovodu a plynovodu z Kaspického mora, zatiaľ čo Rusko si chcelo udržať v štáte svoj vplyv.
Minulý mesiac musel Ševardnadze rezignovať na svoju funkciu gruzínskeho prezidenta, keď opoziční lídri zorganizovali vlnu protestov kvôli údajnému zmanipulovaniu volieb zo strany vtedajšej vládnej moci.