Mníchov/Bratislava 6. decembra (TASR) - Ste investorom do nehnuteľností a hľadáte dokonalý stredoveký hrad, múzeum baníctva či baletné divadlo priamo v srdci Európy? Niet nič lepšieho než obrátiť svoj zrak na opasok si uťahujúce Slovensko: škrty v štátnom rozpočte prinútili túto krajinu ponúkať na predaj desiatky svojich kultúrnych pamiatok aj za jedinú korunu.
Takto sa začína dnešný článok nemeckej tlačovej agentúry DPA o možnostiach výhodného investovania do nehnuteľností na Slovensku. Agentúra záujemcov upozorňuje, že investičné ponuky siahajú od rozsiahlej, hoci nedokončenej novostavby Slovenského národného divadla v centre Bratislavy až po nevšednú kamennú vežu týčiacu sa nad stredovekým zámkom Slanec z 13. storočia na východe krajiny.
Väčšinu nehnuteľností ponúka Pamiatkový úrad SR (PÚSR), pripomína DPA a vysvetľuje, že táto ustanovizeň má dozor nad takmer 13.000 historickými budovami, archeologickými miestami a ďalšími kultúrnymi pamiatkami, datujúcimi sa od prehistorických čias až po komunistickú éru.
Na najnovšom zozname PÚSR je asi 80 nehnuteľností určených na predaj, pričom deväť z nich bolo vyčlenených na predaj v priebehu minulého roku. Ide väčšinou o historické zámky, informuje DPA.
Ministerstvo kultúry zatiaľ skúma možnosti, či urobiť s novostavbou národného divadla. Za 18 rokov výstavby už na ňu išlo od vlády a súkromných darcov už 3,4 miliardy korún. Podľa hovorkyne ministerstva Nory Slovákovej je predaj prinajmenšom časti budovy investorovi "zo zahraničných alebo domácich finančných a obchodných kruhov" v súčasnosti "jednou z možností" diskutovanou vo vláde.
Záujemcovia o investovanie do nehnuteľností na Slovensku by však mali byť pripravení na množstvo legislatívnych ťažkostí, ktoré tu zostali ako pozostatok komunistickej éry, varuje DPA. Nie je vylúčené, že iných zasa môžu obmedzovať pravidlá miestnych samospráv, ktoré môžu od nových majiteľov vyžadovať, aby svoju novozískanú nehnuteľnosť využili alebo prestavali v súlade s ich predstavami a požiadavkami.
Tak je to napríklad v prípade zámku Vígľaš, ktorý spolu s priľahlým lesom ponúka miestna samosprávu za smiešnu jednu korunu, no pod podmienkou, že investor musí vynaložiť najmenej 100 miliónov Sk na jeho renováciu.
Potenciálni investori v SR by tiež mali rátať s rizikom, že sa môžu nechtiac zapliesť do sporov, ktoré rozdelili alebo rozdeľujú miestne komunity. Napríklad myšlienka predaja pamätníka Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici roznietila vášne miestneho obyvateľstva a zatiaľ oň prejavilo záujem len málo investorov, upozorňuje DPA. Podobné pobúrenie panuje medzi umeleckou komunitou v Bratislave kvôli predaju národného divadla.
Napriek týmto mínusom PÚSR zdôrazňuje, že väčšina nehnuteľností ponúknutých na predaj sú jedinečnými klenotmi, čakajúcimi na svojho nového majiteľa. Niektoré zámky a vidiecke sídla sú na predaj aj so záhradami a niektoré hrady majú svoje vlastné lesy, píše DPA. Pri tejto príležitosti vyzdvihuje skvostné, hoci rozpadávajúce sa kamenné hrady v Nitre, pri Žiline a Košiciach, ako aj múzeum baníctva v Gelnici.
Všetkým záujemcom agentúra na záver ponúka internetovú stránku www.pamiatky.sk, na ktorej môžu získať viac informácií (hoci len v slovenčine) o možnostiach kúpy slovenských hradov a zámkov, zhliadnuť fotografie, diagramy, grafy. PÚSR pripravil aj CD, ktoré vážnym záujemcom zašle poštou, uzatvára svoj dnešný fíčer DPA.