zprostredne k dispozícii. Protesty zorganizovali tri hlavné odborové zväzy a dav sa stretol na najväčšom námestí v Ríme Piazza San Giovanni, aby si vypočul prejavy odborárskych lídrov. K protestom sa pridali aj najväčšie stredo-ľavicové opozičné strany. Demonštranti pískali na píšťalkách, spievali tradičné piesne pracujúcich a držali transparenty ako "Bráňme budúcnosť".
Plánovaná reforma vlády zabráni odchodu ľuďom do dôchodku, pokiaľ 40 rokov neprispievali do dôchodkového systému alebo nedosiahli minimálne vek 65 rokov pre mužov a 60 rokov pre ženy. Momentálne môžu Taliani odísť do dôchodku po dovŕšení 57 roku života, ak prispievali do systému po dobu 35 rokov.
Rovnako ako Francúzsko a Nemecko sa aj Taliansko snaží reformovať svoj dôchodkový systém, ktorý zodpovedá asi 15 percentám hrubého domáceho produktu, čo je jedna z najvyšších úrovní v Európe. Tento pomer má ešte vzrásť kvôli nízkej pôrodnosti a starnutí populácie. Avšak odbory argumentujú, že reforma z roku 1995 bola postačujúca na odvrátenie krízy. Terajšia reforma, ktorú podporuje priemyselný sektor, ponúka tiež stimuly pre ľudí, ktorí majú záujem pracovať aj v dôchodkovom veku.
Talianske odbory uskutočnili štvorhodinový štrajk proti reforme aj v októbri a varovali pred ďalšími protestmi, ak vláda svoj plán nezmení. Sobotňajšia demonštrácia bola aj proti vládnemu rozpočtu pre rok 2004, ktorý musí byť prijatý do konca roka. Podľa opozície a odborových lídrov rozpočet, ktorý sa snaží o zníženie deficitu, poškodí najviac chudobné vrstvy obyvateľstva.