ný Washingtonom. Po piatkovom stretnutí s autormi Ženevskej dohody označil tento návrh ako "pozitívny a chvályhodný" a "dôsledný a zlučiteľný" s cestovnou mapou, uvádza sa vo vyhlásení OSN.
Podľa jedného z autorov neoficiálneho plánu Jossiho Beilina, bývalého izraelského ministra spravodlivosti, Annan prisľúbil podporiť Ženevskú dohodu na budúcom stretnutí kvarteta blízkovýchodných konzultantov - Spojených štátov, Ruska, Európskej únie a OSN. "Nemohol som očakávať lepšie privítanie zo strany generálneho tajomníka," uviedol Beilin. Jeho kolega Jásir Abid Rabbú, bývalý palestínsky minister, súhlasil a na Annanove vyjadrenia dodal: "Cestovnú mapu považujeme za základ všetkých iniciatív."
Kvarteto bolo navrhovateľom cestovnej mapy, ktorá do troch rokov počíta s vytvorením palestínskeho štátu. Táto mierová iniciatíva však uviazla na izraelskej požiadavke, aby palestínska samospráva podnikla rázne opatrenia proti svojim militantom a podozrení Palestínčanov, že Izrael na oplátku nič neponúkne.
Nová mierová iniciatíva podporovaná švajčiarskou vládou predstavuje podrobnejší plán konečnej dohody vrátane máp hraníc. Na jej základe by mal Izrael odovzdať územie, ktoré okupoval vo vojne v roku 1967. Palestínčania by získali suverenitu nad arabskými časťami východného Jeruzalema a nad Chrámovou horou. Do týchto častí by mali prístup aj Židia. Izraelčania by si mohli ponechať väčšinu svojich osád na Západnom brehu hraničiacich s Jeruzalemom.