Uviedol tiež, že nová iniciatíva nie je v rozpore s mierovým plánom podporovaným Spojenými štátmi,
tzv. cestovnou mapou. Hovorca amerického ministerstva zahraničia Adam Ereli však zdôraznil, že o mieri medzi Izraelom a Palestínou budú rozhodovať vlády a nie nejaké neformálne aktivity.
Ereli informoval novinárov po stretnutí Powella s bývalým izraelským ministrom spravodlivosti Jossim Beilinom a bývalým palestínskym ministrom kultúry a informácií Jásirom Abidom Rabbúom, spoluautormi neoficiálnej mierovej iniciatívy, ktorá vznikla v Ženeve. Rokovanie, na ktorom sa zúčastnili aj predstavitelia Bieleho domu, trvalo takmer dve hodiny, viac ako sa očakávalo. "Bolo to dobré, konštruktívne stretnutie. Myšlienky, ktoré sme prediskutovali neboli v rozpore s prezidentovou víziou ani s cestovnou mapou," uviedol Ereli.
Plán počíta s navrátením územia, ktoré Izrael okupoval v roku 1967 vo vojne na Blízkom východe vrátane arabského východného Jeruzalema, do rúk Palestínčanom. Vedľa Izraela vznikne palestínsky štát. Plán ide ďalej ako americká "cestovná mapa" v nariadení evakuácie väčšiny židovských osád na okupovanom území. Na druhej strane dáva Izraelu právo rozhodnúť o počte palestínskych utečencov, ktorí sa môžu vrátiť.