Štokholm 4. decembra (TASR) - Držitelia alternatívnych Nobelových cien dnes v Štokholme vyzvali občianske skupiny na celom svete, aby pomohli pretvárať spoločnosť a bojovali proti globalizácii vedenej veľkými korporáciami.
V Štokholme sa pri prezentáciách laureátov nedotovanej čestnej ceny tzv. Nadácie prvého života (Right Livelihood Foundation) stretli jej držitelia z Filipín, Južnej Kórey a Egypta.
Filipínsky aktivista Walden Bello na tlačovej konferencii vyzval na nové usporiadanie sveta, kde by trh a ekonomika slúžili len spoločnosti. "Chceme ísť cestou pravej internacionalizácie, v ktorej účasť na medzinárodnom hospodárstve neničí spoločnosti, ale pomáha budovať ich schopnosti," dodal Bello.
Za vytrvalý dlhoročný boj za svet bez atómových zbraní si alternatívnu Nobelovu cenu zo Štokholmu odnesie bývalý novozélandský premiér David Lange. Alternatívne Nobelove ceny oficiálne odovzdajú 8. decembra.
Porota ešte v októbri vyznamenala filipínskych bojovníkov za ochranu ľudských práv - W. Bella a Nicanora Perlasa, známych kritikov globalizácie.
Ďalšie ocenenie sa ušlo juhokórejskej iniciatíve - Občianskej koalícii za hospodársku rovnosť, ktorá sa okrem boja za sociálnu rovnosť zameriava aj na zmierenie so Severnou Kóreou.
Egyptská poľnohospodárska spoločnosť SEKEM a jej zakladateľ Ibrahim Aboulajš dostali alternatívnu Nobelovu cenu za rozširovanie biodynamických metód pestovania a chovu.
Alternatívne Nobelove ceny udeľujú od roku 1980, kedy vznikla Nadácia pravého života oceňujúca výkony a prácu v oblastiach ochrany životného prostredia, zaisťovania mieru, boja proti chudobe a sociálnej nerovnosti.
Podľa zakladateľa nadácie nemecko-švédskeho publicistu Jakoba von Ueykülla dostávajú toto ocenenie ľudia, ktorých práca a zásluhy nevyhnutné pre budúcnosť človeka zostávajú nepovšimnuté prestížnou Nobelovou cenou.