vyslať svojich vojakov do Iraku. V rozhovore pre francúzsky denník Le Figaro Rumsfeld poprel, že by sa jeho postoj ohľadom bližšej spolupráce krajín EÚ v oblasti obrany zmenil, aby tak umlčal hlasy kritizujúce USA za ich inváziu do Iraku.
Francúzsko a Nemecko stáli na čele kritikov americkej vojny v Iraku, ktorá zvrhla režim bývalého diktátora Saddáma Husajna. Obe krajiny stoja aj na čele iniciatívy na vybudovanie nových európskych obranných zložiek, ktoré podľa Washingtonu ohrozujú jedinečnosť NATO. "Môj názor sa nezmenil. Naďalej verím, že NATO je veľmi potrebné na zaistenie bezpečnosti na svete," uviedol pre denník po stretnutí s ostatnými ministrami obrany NATO v Bruseli počas tohto týždňa. "Nemienim podporiť výmenou za prísľub poskytnutia vojakov pre Irak niečo, čo môže mať v budúcnosti negatívny vplyv na NATO," uviedol. Podľa Rumsfelda Spojené štáty nemajú prečo Paríž alebo Berlín súdiť. "Oni vedia, čo chcú. Je však iba na nich, ako sa rozhodnú," vyhlásil.
Spojené štáty na pozadí zintenzívnenia útokov proti koaličným silám v Iraku pozmenili svoj časový harmonogram odovzdávania moci v Iraku do rúk jeho obyvateľov. Moc nad krajinou plánujú odovzdať irackej vláde koncom júna 2004. Napriek tomu je podľa neho administratíva amerického prezidenta Georga Busha rozhodnutá v prípade potreby vyslať do krajiny aj ďalších vojakov. "Prezident je absolútne pripravený vyslať posily, ak to bude nevyhnutné. Napriek tomu v súčasnosti žiaden z našich vojenských veliteľov nepovažuje za potrebné zvýšiť počet vojakov v Iraku," dodal Rumsfeld.