BRATISLAVA 3. decembra (SITA) - Letisko M. R. Štefánika v Bratislave vybavilo za prvých desať mesiacov tohto roku 415 885 cestujúcich. Podľa zástupcov letiska ide o rekordný počet, pričom v medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 24 %. Najväčší podiel na tomto raste majú medzinárodné pravidelné lety, kde počet pasažierov v sledovanom období stúpol o 61 % na viac ako 173 tis. osôb. V nepravidelnej medzinárodnej doprave vybavilo letisko viac ako 211 tis. osôb a vo vnútroštátnej pravidelnej doprave 25 516 osôb, čo je o 4 % viac ako v rovnakom období minulého roka.
Podľa predstaviteľov letiska neustály nárast a rozvoj nových destinácií v medzinárodnej pravidelnej doprave pomôže letisku preklenúť tzv. trend sezónnosti. V tomto roku pribudli k cieľovým destináciám dosiahnuteľným priamo z Bratislavy mestá ako Štutgart, Bejrút, Londýn, Paríž, Benátky, Birmingham, Dillí a Brusel. Ponuku pre potenciálnych pasažierov rozšírilo aj znovuotvorenie linky do Kyjeva, ako aj zvýšenie frekvencií letov na trase Bratislava - Varšava.
Letisko zaznamenalo výrazný rast aj v objeme prepraveného tovaru. K ultimu októbra cez letisko prešlo 8 697,6 ton nákladu, čo je o 157 % viac ako v rovnakom období minulého roku. Najväčší podiel, až 8 525,9 ton, mala na celkovom objeme medzinárodná doprava, kde medziročný nárast predstavuje až 169 %. Mierny rast zaznamenalo letisko aj pri prepravenej pošte, a to na úrovni 11 %, keď celkový objem predstavoval 1 540,2 ton zásielok.
Počas zimnej sezónny bude letisko v rámci zimného letového poriadku ponúkať takmer 120 pravidelných a šesť nepravidelných letov týždenne. Okrem pravidelných liniek letisko nabieha aj na trend zimných chartrových letov, resp. celoročných chartrových letov do destinácií, ako sú napríklad Srí Lanka, Maledivy, Jordánsko, Spojené Arabské Emiráty alebo Egypt.
Letisko M. R. Štefánika je jedným z letísk, ktoré by v budúcom roku mali fungovať ako samostatné akciové spoločnosti. Ich akcionárom bude štát, vyššie územné celky a časť sa má sprivatizovať. Záujem o najväčšie slovenské letisko prejavili investori z Rakúska, USA a Argentíny.