Montreal 3. decembra (TASR) Veľká väčšina obyvateľov Kanady zastáva názor, že vzťahy ich krajiny s USA sú napäté a chcú, aby sa dezignovaný predseda vlády Paul Martin pokúsil o zblíženie so susednými USA. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, o ktorom v noci na dnes informovala agentúra AFP. Za dosť alebo veľmi napäté pokladá vzťahy medzi Kanadou a USA 78 percent respondentov prieskumu, ktorý vykonal ústav SOM v dňoch 17.-26. novembra na vzorke 1501 osôb pre kanadskú verejnoprávnu televíziu. Takmer polovica respondentov, presne 45,5 percenta, označilo vojnu v Iraku, proti ktorej sa Kanada postavila, za hlavnú príčinu napätia vo vzťahoch medzi oboma krajinami. Ďalších 26 percent uviedlo ako príčinu zhoršených vzťahov embargo USA na dovoz kanadského hovädzieho dobytka. Spojené štáty americké uvalili toto embargo v máji po tom, ako v kanadskej provincii Alberta sa zistil prípad spongiformnej encefalopatie hovädzieho dobytka (BSE). Presne 25 percent opýtaných si myslí, že napätie je dôsledok obchodného sporu medzi oboma štátmi o stavebnom dreve.
Bez ohľadu na príčinu sa 67 percent Kanaďanov nazdáva, že povesť USA sa v krajine javorového listu za rok zhoršila. Výsledkom toho je aj fakt, že Kanaďania, podľa vyjadrenia účastníkov prieskumu, kupujú menej amerických výrobkov a mnohí radšej necestujú do USA.
Napriek tomu všetkému si 60 percent občanov Kanady želá, aby sa Paul Martin pokúsil o zblíženie s USA. Mnohí respondenti priznali, že si to želajú viac z ekonomických ako politických dôvodov. Paul Martin nahradí vo funkcii predsedu kanadskej vlády Jeana Chrétiena 12. decembra.