ndelsblatt tiež povedal, že "nemá ilúzie" o tom, štáty sa vzdajú svojho práva veta v citlivých oblastiach ako je zahraničná politika.
"Komisia dá pochopiteľne prednosť tomu, aby sa všetky krajiny na budovaní Európy podieľali rovnako. Nemôžeme stále strácať na európskom projekte z dôvodu najpomalších spomedzi nás," cituje denník Prodiho. "Očakávam veľké zmeny v bezpečnostnej a obrannej politike únie," vyhlásil šéf exekutívy EÚ.
Koncom budúceho týždňa sa v Bruseli majú stretnúť najvyšší predstavitelia krajín EÚ, aby dokončili novú ústavnú zmluvu pätnásťčlenného bloku, ktorý má 1. mája na budúci rok prijať do svojich radov desať nových členov. Ministri zahraničných vecí EÚ na stretnutí minulý víkend v talianskom Neapoli zmenšili diferencie týkajúce sa štruktúry budúcej spolupráce v záležitostiach obrany, plánu, z ktorého majú Spojené štáty obavy kvôli NATO.
Prodi vyjadril presvedčenie, že ak má rozšírená EÚ dobre fungovať, potrebuje väčšinové hlasovanie v čo najväčšom počte politických oblastí, ale uvedomuje si nepravdepodobnosť snahy komisie. "Žiaľ, nemám ilúzie o tom, že by sme mohli dosiahnuť pokrok v rozšírení väčšinového hlasovania na ďalšie dôležité oblasti, ako je zahraničná politika," uviedol. "Čas nedozrel."