Povedal to dnes v Budapešti na schôdzke parlamentného Veľkého výboru pre EÚ minister zahraničných vecí László Kovács.
Minister dodal, že je rovnako dôležitá aj tá skutočnosť, že krajiny, ktoré boli proti takémuto kroku, napríklad Lotyšsko, Estónsko a Slovensko, teraz už povedali, že im síce táto formulácia nerobí radosť, vedia však s ňou žiť, a nenamietajú jej zaradenie do ústavy.
Kovács v hodnotení neapolského stretnutia šéfov diplomacií členských a vstupujúcich krajín EÚ dodal, že iba Španielsko požiadalo o právne spresnenie.
Význam víkendového stretnutia bol podľa maďarského politika v tom, že ministri sa prvýkrát vyjadrili k návrhu ústavnej zmluvy EÚ, ktorú zhrnulo talianske predsedníctvo.
Predseda zahraničného výboru parlamentu z opozičného Zväzu mladých demokratov (Fidesz) Zsolt Németh oznámil, že jeho strana víta "menšinovú klauzulu" v ústave. Poznamenal, že radšej by boli prijali formuláciu s odkazom na kolektívne práva národnostných menšín, ako na práva osôb patriacich k národnostným menšinám.
Németh uviedol, že mladí demokrati aj naďalej očakávajú od vlády, že iniciuje presadenie zmienky o kresťanstve do ústavy únie.