ajhoršie postihnutých krajín na svete. "Zdá sa, že v tejto chvíli prehrávame boj proti AIDS. Potrebujeme znásobiť naše úsilie. Táto vojna má viac obetí ako ktorákoľvek iná, pretože každý rok prichádzame o tri milióny ľudí," uviedol.
Istá nádej sa však spája s novým plánom Organizácie spojených národov (OSN) na poskytnutie liekov trpiacim na ochorenie v treťom svete. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) má bezplatne poskytovať anti-retrovirálne tabletky pre 3 milióny obyvateľov najchudobnejších krajín sveta. Anti-retrovirálna liečba zlacnela v priebehu uplynulých štyroch rokov z 10 tisíc na 300 dolárov ročne.
Asi každý piaty dospelý v Zambii má HIV, vírus, ktorý vyvoláva AIDS. Krajina tak patrí k najhoršie postihnutým v južnej Afrike - epicentre pandémie. Choroba ničí rodiny, spoločenstvá a ekonomiky v celej subsaharskej Afrike, kde podľa odhadov trpí na HIV/AIDS asi 26,6 milióna ľudí, čo je viac ako vo zvyšku sveta. "Nemôžeme opustiť Afriku, aby bojovala v tejto vojne sama, každý sa musí zapojiť, túto vojnu musí viesť Amerika, Európska únia a ďalší," uviedol Thompson v turistickom meste Livingstone na Viktóriiných vodopádoch, 375 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Zambie, Lusaky.
Minister osobitne vyzval podnikateľov, aby poskytli viac zdrojov na pomoc vo vojne proti chorobe. Prisľúbil tiež pomoc USA na zníženie prenosu HIV z matiek na deti v Afrike. Americký prezident George W. Bush prisľúbil 15 miliárd dolárov plánovaných na obdobie piatich rokov na boj s AIDS, najmä v Afrike. Začiatkom novembra americký veľvyslanec v Lusake oznámil finančnú pomoc vo výške 350 miliónov dolárov na obdobie siedmich rokov na boj s AIDS a podporu rozvoja v Zambii, ktorej ekonomika je v súčasnosti závislá od zahraničných darcov.