Brusel 1. decembra (TASR) - Severoatlantická aliancia výrazne zníži počet svojich vojakov v Bosne a Hercegovine. Ministri obrany NATO dnes v Bruseli podporili plán znížiť do marca 2004 počet vojakov v misii SFOR z 12.000 na 7000.
Zníženie vojenskej prítomnosti NATO umožnil "výrazný pokrok" v zabezpečovaní mieru a stability v Bosne a Hercegovine, uviedli ministri v komuniké. Do konca budúceho roka by potom podľa nich mohlo byť možné úplne ukončiť operáciu SFOR a odovzdať velenie misie do rúk EÚ.
Aliancia zníži aj počet vojakov misie KFOR, ktorá pôsobí v Kosove, ale v oveľa menšom rozsahu. "V Kosove ostáva nevyhnutná výrazná sila NATO, počet vojakov sa preto nezníži pod 17.500," uviedli ministri. Dnes v Kosove pôsobí okolo 20.000 príslušníkov KFOR.
Zatiaľ čo na Balkáne NATO počet vojakov znižuje, ministri sa v princípe dohodli na rozšírení misie ISAF v Afganistane mimo hlavné mesto Kábul. Okrem toho je nevyhnutné zlepšiť vojenské vybavenie misie, NATO napríklad potrebuje v Afganistane 14 dodatočných vrtuľníkov.
Na pretras sa dostala tiež možná výraznejšia úloha NATO v Iraku, kde dnes aliancia poskytuje len logistickú podporu Poľskom vedenej medzinárodnej divízii. Podľa diplomatických zdrojov Španielsko a Poľsko žiadali, aby NATO prevzalo velenie nad stabilizačnými silami v Iraku.
Viaceré krajiny vrátane šéfa aliancie Robertsona už na nedeľňajšej večeri priznali, že bude potrebné v priebehu budúceho roka začať zvažovať "väčšiu kolektívnu rolu" NATO v Iraku, uviedol nemenovaný diplomat.
Štátny tajomník slovenského ministerstva obrany Martin Fedor potvrdil, že podobné názory zazneli. "Padli takéto názory a nám sú sympatické," povedal. Slovensko sa už dnes podieľa svojimi vojakmi na medzinárodnej divízii, ktorej velí Poľsko.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh