tnými ministrami obrany členských krajín NATO v Bruseli Rumsfeld, ktorý je proti vytvoreniu nezávislého vojenského štábu EÚ, na tlačovej konferencii povedal: "Verím a dúfam, že veci sa podarí vyriešiť takým spôsobom, že dosiahneme dohodu, ktorá nebude ani duplikujúca ani súťaživá." Dodal, že transatlantické konzultácie o tejto záležitosti prebiehajú na úrovni lídrov, ministrov zahraničných vecí a obrany.
Francúzsko, Nemecko, Belgicko a Luxembursko - krajiny, ktoré sa najviac stavali proti americkej vojne v Iraku - sa v apríli v belgickom Tervuren dohodli na vytvorení strediska pre plánovanie a riadenie vojenských operácií EÚ, ktoré nebude závislé na štruktúrach aliancie. Spojené štáty tento návrh opakovane kritizovali, dôvodiac, že samostatný európsky štáb zbytočne odčerpá prostriedky z beztak biednych zdrojov aliancie a navyše iba zduplikuje štruktúry, ktoré už v NATO existujú. Kríza sa naplno prejavila na stretnutí veľvyslancov členských krajín NATO v polovici októbra, na ktorom americký veľvyslanec Nicholas Burns označil iniciatívu spomínaných štyroch krajín ako "vôbec najvážnejšiu hrozbu pre budúcnosť NATO".
Generálny tajomník NATO George Robertson vyzval 19. novembra Spojené štáty a EÚ, aby čo najskôr ukončili vzájomný spor ohľadom navrhovaného nezávislého vojenského štábu EÚ a venovali sa boju proti terorizmu a iným hrozbám. "Myslím si, že existuje možnosť dohody a ja sám som sa veľmi usiloval preklenúť názorové rozdiely," vyhlásil Robertson po stretnutí s francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom. "Musíme nájsť spoločný základ. Výzvy a hrozby, ktorým čelíme, sú príliš závažné na to, aby sa títo veľkí hráči (EÚ a USA) hrali každý na svojom piesočku," dodal.