rzity hieroglyfy s vyobrazeniami spevákov a hudobníkov hrajúcich na harfe, píše najnovšie číslo amerického časopisu National Geographic.
"Bola to pravdepodobne milostná pieseň na počesť Mentuy, Intiho manželky," hovorí archeológ z českého inštitútu egyptológie Karlovej univerzity v Prahe. Nápis objavili vedci minulý rok na jeseň na múroch Intiho hrobky z obdobia egyptského Starej ríše, keď sa končil vek staviteľov veľkých pyramíd.
Slová prvej piesne archeológovia zatiaľ úplne nepreložili. Zdá sa však, ako tvrdí riaditeľ Egyptologického ústavu Českej akadémie vied Vratislav Vachala, že vzdávajú hold ženskej kráse. Nápis, ktorý je iba fragmentom objaveným v čiastočne odkrytej hrobke, Vachala číta: "Milujem a obdivujem tvoju krásu. Som ňou uchvátený".
Vezír Inti žil v období panovania kráľa VI. dynastie Pjopeja. Podľa Vachalu je toto časové obdobie zaujímavé, pretože priamo predchádzalo koncu Starej ríše, po ktorej nasledovalo obdobie nestability a vzbúr zotročeného ľudu - tzv. Prvé medziobdobie. Dôkazy odkryté v Abú Síre a ďalších lokalitách Starej ríše naznačujú, že obdobie stavby pyramíd sa možno skončilo ešte pred začiatkom tejto nestability.
Hrobka Intiho nemá žiadnu súvislosť s pyramídami. Je to mastaba, typická hrobka egyptskej aristokracie tých čias. Skladá sa z jednoduchého jednostupňového nadzemného kamenného obdĺžnikového bloku a niekoľkých pohrebných komôr v podzemí. Pyramídy boli určené len pre faraónov a ich stavba trvala mnoho desiatok rokov.
Hudba bola dôležitou stránkou každodenného života starovekých Egypťanov, tvrdí kurátor Kelseyho múzea archeológie Michiganskej univerzity Terry Wilford. Hrala sa pri náboženských obradoch, pri práci roľníkov na poli i na zábavách a slávnostiach.
Lyrická muzika z Abú Síru pochádza z obdobia 2300 rokov pred n.l., no hudobné značky, ktoré hovoria umelcom, ako hrať danú skladbu, sa objavili až v časoch rímskej okupácie Egypta.
Hoci sú staroveké melódie a rytmy pravdepodobne navždy stratené, "niektorá hudba možno znela ako moderná blízkovýchodná so svojou nosovo znejúcou flautou a možno sa používala aj v podobnej súvislosti," pripomína Wilford.
Vachalov český egyptologický tím už objavil v Abú Síre hrobku Intiho otca a archeológovia sa domnievajú, že môžu objaviť aj viac členov jeho dedičného sudcovského rodu, keď sa vrátia na jeseň v ďalšej archeologickej sezóne.
Aj napriek tomu, že Intiho hrob vykradli už v staroveku, nápisy na jeho vápencovom sarkofágu umožňujú dobre spoznať jeho samého i jeho dvoch synoch. Vachala má v úmysle publikovať celú správu o minuloročnej sezóne výkopových prác koncom tohto roku. Do Egypta sa vráti jeseň tohto roku, aby pokračoval vo vykopávkach hrobky Intiho a ďalších mastáb v Abú Síre.