Paríž/Brusel 1. decembra (TASR) Korupcia stále sa vyskytujúca v 10 krajinách, o ktoré sa 1. mája 2004 rozšíri Európska únia, je smutne známou skutočnosťou, konštatovala Eva Jolyová, bývalá francúzska vyšetrujúca sudkyňa nórskeho pôvodu. Európsku úniu varovala pred týmto javom, ktorý je zároveň pre EÚ výzvou, informuje v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Nemôžeme bojovať proti tejto kriminálnej činnosti s jedinou zbraňou, prezumpciou neviny, varovala. Je mimoriadne ťažké bojovať na národnej úrovni s nadnárodnou kriminalitou, podčiarkla.
Desať štátov, vrátane Slovenska, o ktoré sa rozšíri EÚ, sa v najnovšom zozname krajín, vypracovanom mimovládnou organizáciou Transparency International, zaoberajúcou sa bojom proti korupcii, umiestnilo len v jeho polovici. V zozname 133 štátov je Poľsko na 64. mieste, Slovensko na 59., Lotyšsko na 57., Česká republika na 54. mieste. Avšak situácia sa naďalej zhoršuje, napriek perspektíve ich vstupu do únie, podotkol denník Le Figaro.
Dávanie bakšiša je naďalej bežnou praxou vo väčšine budúcich nových členov EÚ. Úplatok pomáha získať vodičský preukaz, vyhrať proces, alebo byť ošetrený v nemocnici. Na Slovensku lekári zarábajú len 500 eur mesačne (približne 20.500 Sk). V Českej republike môže policajt zabudnúť na vážny dopravný priestupok, ak dostane 100 eur (4100 Sk), napísal Le Figaro.
Proti tejto hrozbe, prítomnej na všetkých úrovniach verejného života, nemá Brusel iné možnosti ako robiť kampane na zobudenie verejnej mienky. Predseda Európskej komisie Romano Prodi navrhol, aby vznikol európsky justičný priestor s určitou dávkou nadnárodnosti. Bolo by to riešenie, ale vzhľadom na dôvody suverenity v danej oblasti sa touto cestou nedávame, uviedla Jolyová.
V EÚ existuje Európsky dvor pre ľudské práva, ale únia, ktorá sa chce viac integrovať a vytvoriť aj spoločnú obranu, nemá prokuratúru, ani európsky trestný súd, kde by sa viedli procesy vo veci korupcie a porušenia zákona vo finančnej oblasti, zdôraznila bývalá vyšetrujúca sudkyňa. Podľa nej vytvorenie protikorupčnej európskej polície je nateraz utópiou. Je to nevyhnutné, ale potrvá to dlho. Nemožno zanedbať to, čo sa dá urobiť teraz, uviedla.
Eva Jolyová sa po niekoľkých rokoch vyšetrovania korupčnej aféry v ropnej spoločnosti Elf vrátila do rodného Nórska. Stala sa osobitnou poradkyňou na boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí. Z tohto pohľadu je hlasom Nórska na medzinárodnej scéne v uvedenej oblasti a dáva rady budúcim členom EÚ, konštatoval Le Figaro.