Londýn 1. decembra (TASR) - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a OSN predstavili dnes v rámci Svetového dňa boja proti AIDS plán, ako zaistiť antiretrovirálne lieky pre milióny chorých v rozvojových krajinách.
OSN dúfa, že plán splní do dvoch rokov. Táto kampaň je prvou odpoveďou na otázku, ako dostať do rozvojového sveta v masovom rozsahu lieky, ktoré sú v bohatých štátoch bežne dostupné.
U osôb nakazených vírusom HIV môže trvať až desať rokov, než u nich prepukne choroba AIDS. S antiretrovirálnou liečbou je možné nástup choroby oddialiť ešte viac. Z približne 40 miliónov nakazených vírusom HIV najmenej šesť miliónov ľudí potrebuje antiretrovirálnu liečbu ihneď.
Ak bude táto kampaň úspešná, zachráni životy a ušetrí peniaze, pretože náklady na liečbu pacientov s AIDS sa výrazne znížia, ľudia budú môcť žiť dlhšie normálnym životom.
Aj britské denníky dnes v súvislosti so Svetovým dňom boja proti AIDS upozorňujú na hrozby, ktoré so sebou prináša ďalšie šírenie tejto choroby. Times pripomínajú, že aj keď výskum liekov proti AIDS pokročil, na zastavenie choroby to nestačí. A antiretrovirálne lieky len predlžujú život a navyše nie sú dostupné všade. Podľa Times by však ani bezplatné šírenie týchto liekov po celom svete neprinieslo želaný efekt.
"Správny spôsob boja proti šíreniu HIV/AIDS je zdola hore. Najskôr treba presvedčiť ľudí, aby sa správali zodpovedne a vírus ďalej nešírili a potom vlády, aby prevzali zodpovednosť za svojich ľudí. To znamená, že treba zaistiť, aby zdravotný systém fungoval efektívne a nebolo v ňom miesto pre korupciu.
Vírus HIV napadá imunitný systém jednotlivcov, je ale slabosťou politikov, keď dovolia vírusu, aby zničil spoločnosť," dodávajú Times.
Podľa Independentu HIV nebude v budúcnosti primárne ohrozovať Európu, ale Afriku, Indiu a Čínu, kde vlády, ktoré odmietajú uznať fakty, prispievajú k nebezpečnej situácii.
Economist v tejto súvislosti pripomína, že odborníci z Južnej Afriky varovali pred epidémiou AIDS už pred 15 rokmi. Epidemiológ Alan Whiteside v roku 1990 predpovedal, že do roku 2001 ochorie na AIDS viac než jeden milión Juhoafričanov. Nová demokratická vláda ale nebrala jeho varovania vážne. Dnes má JAR viac HIV pozitívnych obyvateľov než ktorákoľvek iná krajina na svete: 5,3 milióna z celkového počtu 45 miliónov, a podľa najčernejších predpovedí hrozí ďalším trom generáciám Juhoafričanov ekonomický kolaps. Ľudia v produktívnom veku vyhynú a rodičia zomrú skôr než dokážu vychovať svoje deti. Juhoafrická vláda už prijala dlhodobý plán, ktorý zaistí chorým liečbu.
Od roku 1980, kedy bol vírus HIV objavený, mutoval. Najskôr bol prototypom obete bohatý, biely homosexuál. Momentálne sú najpostihnutejšou skupinou africké ženy. A o desať rokov? Kto vie? OSN varuje, že niekoľko krajín smeruje v tomto bode pomaly, ale isto, ku katastrofe.
"Vlády by mali brať africký príklad ako varovanie a konať okamžite, pretože to najhoršie ešte príde," uzatvára Economist článok o epidémii AIDS.