uviedol pre časopis nemenovaný predstaviteľ americkej armády. Podľa zdroja armáda čaká na "politicky priaznivú dobu na prepustenie". Vyjadrenie hovorcu Pentagonu sa nepodarilo získať.
Proti ani jednému zo 660 väzňov na základni nebolo vznesené obvinenie. Podľa predstaviteľov amerického ministerstva obrany sú mnohí podozriví z členstva v teroristickej organizácii al-Kájda Usámu bin Ládina alebo ide o bojovníkov Talibanu počas vojny v Afganistane.
Skupiny bojujúce za ľudské práva kritizujú Spojené štáty, že zadržiavajú väzňov bez vznesenia obvinenia. Americký Najvyšší súd súhlasil v prípade dvoch Britov, dvoch Austrálčanov a 12 Kuvajtčanov vyniesť rozhodnutie, či môžu cudzí štátni príslušníci vzniesť námietku na amerických súdoch v súvislosti s ich zadržiavaním na základni.
Podľa časopisu Time aktivity na prepustenie 140 väzňov sa vystupňovali odvtedy, ako Najvyšší súd súhlasil s pojednávaním tohto prípadu. Time uvádza, že americkí predstavitelia prišli k záveru, že niektorí zadržaní boli unesení kvôli finančnej odmene, ktorá bola ponúknutá za bojovníkov al-Kájdy a Talibanu.
Nezávisle od časopisu Time jeden britský lobista za ľudské práva v nedeľu uviedol, že päť európskych štátov je blízko dohody o repatriácii svojich občanov zadržiavaných Spojenými štátmi na Guantáname. Dohoda by mohla byť uzavretá už do Vianoc.
Od januára 2002 sa na základni Guantánamo nachádzajú kvôli vypočúvaniu a zadržiavaniu väzni zo 42 krajín. Do 24. novembra tohto roka bolo prepustených 84 väzňov, štyria väzni boli vrátení do väzby v Saudskej Arábii.