Londýn 29. novembra (TASR) - Obeťami splodín z otvorených ohnísk a kozubov sa stane každý rok 1,6 milióna ľudí. Splodiny si vyžiadajú ľudskú obeť každých 20 sekúnd, informoval internetový server BBC s odvolaním sa na informácie Intermediate Technology Development Group (ITDG).
Približne 2,4 miliardy ľudí v rozvojových krajinách spaľuje biomasu na účely varenia a kúrenia. Keď sa pripočíta uhlie, splodiny ohrozujú až tri miliardy ľudí.
Podľa ITDG zomrie na otravu splodinami viac ľudí ako na maláriu. OSN vypočítala, že nekvalitné kachle vyprodukujú toľko škodlivín, ako keby človek vyfajčil denne dve škatuľky cigariet.
Na uvedenej bilancii je smutná skutočnosť, že z 1,6 milióna obetí tvoria asi milión deti. Prieskum ITDG ukázal, že v mnohých domácnostiach boli hraničné hodnoty pre splodiny prekročené 100-násobne.
Ľudia trpia najčastejšie infekciami dýchacích ciest (deti sú postihnuté dva- až trikrát častejšie), tuberkulózou, astmou a následne aj rakovinou pľúc. V Číne sa dokázalo, že rakovina pľúc priamo súvisí so spaľovaním uhlia.
Viac ako polovica ľudí, ktorí varia na biomase, žije v Indii a Číne. V 90 percentách štátov južne od Sahary sa jedlá pripravujú na otvorenom ohni. Aj obyvatelia štátov bývalého Sovietskeho zväzu sa postupne vracajú k biomase, pretože ceny elektriny a plynu prudko stúpli.
Napríklad v Tadžikistane vzrástol počet ľudí s akútnymi infekciami dýchacích ciest od roku 1991 o 35 percent. V prvom rade to súvisí s tým, že ľudia začali v uzatvorených miestnostiach kúriť drevom.
Podľa ITDG by mohol prechod na iné palivá značne znížiť počet obetí. Pre obyvateľov by však bola finančná záťaž takéhoto prechodu neúnosná. Šancu vidia odborníci v navrhovaní lepších kachlí, ktoré by mohli zredukovať únik splodín až o 80 percent. Tento plán by si vyžiadal ročné náklady v prepočte asi 86 miliárd korún v horizonte 12 rokov.