ajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ivan Korčok. Ako povedal v telefonickom rozhovore pre agentúru SITA, "bol to veľmi dôležitý signál aj pre ostatné parlamenty (členských krajín), pretože francúzske národné zhromaždenie je iba piatym parlamentom v poradí, ktorý sa vyslovil za vstup Slovenska do Európskej únie". Prístupovú zmluvu bude musieť schváliť ešte aj horná komora francúzskeho parlamentu.
Za rozšírenie EÚ hlasovalo 505 prítomných poslancov a len traja hlasovali proti prístupovej zmluve. Šéf francúzskej diplomacie Dominique de Villepin označil hlasovanie za historický moment vo vývoji Európy v období po studenej vojne.
Korčok dnes absolvoval aj stretnutie s francúzskou ministerkou pre európske záležitosti Noelleou Lenoirovou, s ktorou hovoril o stave rokovaní medzivládnej konferencie. "Dôležité je, že prakticky bezprostredne pred nadchádzajúcim rokovaním ministrov zahraničných vecí v Neapole sme dnes dostali na stôl návrh talianskeho predsedníctva s úpravami, ktoré sa týkajú ústavnej zmluvy," informoval Korčok. Aj keď s francúzskou ministerkou nehovoril o obsahu talianskeho návrhu, využil rokovanie na to, aby podrobne vysvetlil slovenskú pozíciu v jednotlivých oblastiach. "Slovensko bude jednoznačne trvať na zachovaní jednomyseľnosti pri hlasovaní o daniach, sociálnej, obrannej a zahraničnej politike EÚ," povedal Korčok.
Slovenský diplomat sa snažil francúzsku partnerku presvedčiť, že rozhodovanie kvalifikovanou väčšinou, ktoré bolo dohodnuté v Nice, by bolo možné v snahe o kompromis určitým spôsobom adaptovať. "Považujem túto otázku naďalej za otvorenú," uviedol Korčok a dodal, že na ceste ku konečnému kompromisu bude dôležité nadchádzajúce rokovanie ministrov zahraničných vecí v Neapole.
Podľa Korčoka možno v únii v poslednej dobe vidieť určité pochopenie pre princíp, podľa ktorého by každá členská krajina mala mať v budúcej Európskej komisii (EK) svojho zástupcu. "Snažíme sa ich presvedčiť, že tento princíp nebude na úkor efektivity a akcieschopnosti komisie."
Francúzska strana súhlasí s pozíciou Slovenska, že text ústavnej zmluvy nie je potrebné dopĺňať o dokument zaručujúci ochranu národnostných menšín. "Zhodujeme sa v tom, že táto otázka je v texte reflektovaná, a to cez chartu základných práv a cez článok, ktorý sa týka princípu nediskriminácie," povedal Korčok.
Dvojdňová Korčokova návšteva bude vo štvrtok pokračovať pracovnými raňajkami s poradcami francúzskeho prezidenta Jacquea Chiraca. Na záver pracovnej cesty sa Korčok na pozvanie francúzskeho politológa Jacqua Rupnika zúčastní na medzinárodnej konferencii v Klube Európa Východ - Západ.