Berlín 26. novembra (TASR) - Nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder vyzval dnes Poľsko a Španielsko na akceptovanie rozumného kompromisu v otázke reformy Európskej rady, najvyššieho orgánu Európskej únie zloženého z lídrov členských krajín, v dôsledku ktorej by tieto dve krajiny do určitej miery stratili na váhe.
Madrid a Varšava sa vehementne stavajú proti reforme systému hlasovania, obsiahnutej v návrhu európskej ústavy. Na základe nového systému, podporovaného Berlínom, by Španielsko a Poľsko, ktoré majú po 27 hlasov, stratili výhodné pozície vybojované na summite vo francúzskom Nice.
Podľa Zmluvy z Nice mali štyri najľudnatejšie európske krajiny - Nemecko, Francúzsko, Británia a Taliansko - po rozšírení EÚ zhodne mať každá po 29 hlasov, a Španielsko a Poľsko po 27 z celkových 321 hlasov.
"Nebolo by logické, keby 82 miliónov Nemcov disponovalo (iba) 29 hlasmi proti 54 hlasom 80 miliónov Poliakov a Španielov dovedna," čo by sa stalo, ak by súčasný systém dojednaný na summite v Nice zostal v platnosti aj po rozšírení EÚ po 1. máji 2004, zdôraznil Schröder dva dni pred plánovanou schôdzou šéfov diplomacií členských a kandidátskych krajín EÚ v talianskom Neapole.
Očakávam prístupnosť na kompromis u tých, ktorých sa to týka, pokračoval Schröder.
Poľsko i Španielsko sú proti reforme súčasného systému hlasovania v Európskej rade, ktorú navrhuje pripravovaná európska ústava. Návrh ráta s kvalifikovanou väčšinou hlasov členských krajín EÚ pri schvaľovaní návrhov, s platnosťou od roku 2008, čo by predstavovalo najmenej 60 percent populácie únie.