rok vládne zdroje, podľa ktorých je Veľká Británia pripravená novú ústavu vetovať, ak si nebude môcť ponechať kontrolu v kľúčových politických oblastiach.
Ministri zahraničných vecí sa mali stretnúť v piatok v Neapoli na uzavretej schôdzke, aby doladili posledné detaily pred summitom v polovici decembra v Bruseli. Očakáva sa, že Taliansko, ktoré je v súčasnosti predsedníckou krajinou EÚ, predloží balík kompromisných návrhov.
Podľa Villepina schváleniu textu, ktorý pripravil 105-členný Konvent o budúcnosti Európy na čele s predsedom Valérym Giscardom d`Estaing, bráni niekoľko prekážok. Francúzsko a Nemecko chcú, aby bol pôvodný návrh prijatý pokiaľ možno s čo najmenším počtom zmien, zatiaľ čo iné krajiny - najmä Španielsko a Poľsko - majú množstvo pripomienok k tým častiam, ktoré podľa nich zmenšujú ich vplyv v rozhodovacom procese.
"Je vždy náročné schváliť text takého dôležitého dokumentu, akým je nová ústava. Ovplyvní to budúce desaťročia," povedal Villepin pre rozhlasovú stanicu RTL. "Chápeme to, zároveň však chceme, aby táto ústava bola ambicióznym textom." Schôdzka v Neapoli sa zameria na dva hlavné problematické body - na počet komisárov a hlasovaciu procedúru," informoval.
"Som optimistický, pretože, ako sa diskusie blížia ku koncu, uvedomujeme si, že rozhodnutie bude mať politický charakter. Je to o tom, čo si od Európy sľubujeme," povedal Villepin. "Som presvedčený, že pre Európanov je dôležité, aby Európa bola transparentná, demokratická, efektívna a že jej ústava nebude nejakým druhoradým dokumentom," dodal.
Predtým, ako rokovania o ústave vstúpia budúci mesiac do svojej záverečnej fázy, Británia bojuje za nezávislé právomoci v oblasti daní, obrany a zahraničnej politiky. V tejto súvislosti citoval britský denník Times istého nemenované predstaviteľa vládneho kabinetu, podľa ktorého "mať ústavu je (síce) veľmi žiaduce, no nie absolútne nevyhnutné".