ane. V otázke obnovy Iraku však zaznel tón pripomínajúci nedávne ostré rozpory oboch krajín kvôli vojne. Prezident Chirac povedal, že americký plán odovzdania moci Iračanom je príliš pomalý.
Britská i francúzska vláda sa zameriavajú predovšetkým na irackú budúcnosť, a snažia sa neobzerať za minulosťou. Podľa Francúzov však najnovší vývoj dal za pravdu ich nesúhlasu s vojnou i žiadosti na čo najrýchlejšie odovzdanie moci Iračanom. Jacques Chirac privítal novú americkú politiku urýchlenia politických zmien v krajine, no dodal, že aj terajší plán je príliš zdĺhavý a nedostatočne špecifikuje úlohu OSN.
"Domnievam sa, že plán sa naťahuje na príliš dlhé obdobie, a zdá sa byť do istej miery nedokončeným. Podľa mňa je dôležité zabezpečiť, aby Iračania súhlasili s tým, že toto je úlohou OSN. A úloha OSN v pláne nie je jasne špecifikovaná. Smerovanie je podľa mňa dobré, no nejde dostatočne ďaleko, alebo aspoň nie v tejto fáze."
Medzi Francúzskom a Britániou panuje rozhodne lepšia atmosféra než pred pár mesiacmi. Dostatočne dobrá na to, aby obaja lídri mohli so zjavnou úprimnosťou hovoriť o príprave budúcoročných osláv storočnice francúzsko-britskej zmluvy o priateľstve. No stále sa im nepodarilo dohodnúť sa na tom, ako majú byť vedené spoločné európske mierové misie a vojenské operácie.
Deklarácia zo summitu, v ktorej sa hovorí o posilnení európskej obrannej spolupráce, nespomína vytvorenie európskej veliteľskej centrály oddelenej od NATO. A to je práve spomínaný sporný moment. Podľa francúzskeho prezidenta by mala existovať organizácia zabezpečujúca hladký priebeh operácií. Aj on však podčiarkol, že takáto štruktúra by nijako nešla proti NATO a neoslabila by ho.
No Tony Blair povedal, že je dôležité zabezpečiť, aby sa praktické uskutočňovanie európskej bezpečnosti nedostalo do konfliktu so Severoatlantickou alianciou. "NATO je základom našej obrany. Znova však opakujem, že sa môžu vyskytnúť situácie, do ktorých sa NATO nebude chcieť angažovať a v takýchto prípadoch je pre Európsku úniu dôležité, aby mala schopnosť a právomoc zasiahnuť. Mám na mysli operácie, aké v súčasnosti prebiehajú napríklad v Macedónsku, či dokonca v Afrike."
Európska obrana je mimoriadne citlivým problémom, v ktorom na premiéra Blaira nalieha aj George Bush. Britský líder má inštinktívne bližšie k transatlantickej spolupráci než prezident Chirac, v ktorom je myšlienka Európy ako protiváhy Spojených štátov hlboko zakorenená.