u schôdzku odchádzajúceho zhromaždenia určiť dátum volieb, ktoré sa na základe ústavy musia uskutočniť do 45 dní od Ševardnadzeho rezignácie v nedeľu. Prezidentka tiež vyhlásila za neplatné parlamentné voľby z 2. novembra, ktorých výsledok opozícia označila za podvod. K ich názoru sa pridali aj medzinárodní pozorovatelia. Obvinenia vyústili do tri týždne trvajúcich masových demonštrácií, ktoré ukončili 11-ročnú vládu bývalého prezidenta, poznačenú korupciou, chudobou a separatistickými nepokojmi. Čerstvé parlamentné voľby by sa mohli pritom uskutočniť v rovnakom termíne, ako prezidentské.
Burdžanadzeová, 39-ročná právnička, sa v pondelok chopila svojich právomocí a zvolala stretnutie najvyšších predstaviteľov armády, štátnej bezpečnosti a polície o bezpečnostnej situácii v krajine. Za vyjadrenia podpory USA tiež vyzvala ministra hospodárstva k rezignácii. V pondelok tiež Ševardnadzeho spojenec Koba Narčemašvili oznámil, že na žiadosť nových lídrov rezignoval na svoj post ministra vnútra.
Jej spojenec a opozičný líder Michail Saakašvili, ktorý stál na čele protestov, tiež vyjadril svoje obavy z bezpečnostnej situácie v krajine. "Kampaň civilnej neposlušnosti sa skončila," vyhlásil. "Poriadok v krajine musí byť obnovený a preto žiadam políciu zabrániť akémukoľvek pohybu ozbrojených skupín." V USA vzdelaný právnik Saakašvili je možným kandidátom na post prezidenta Gruzínska. Hoci svoj záujem kandidovať už naznačil, vyzval zástancov jeho domovského Národného hnutia, aby nevychádzali do ulíc, kým sa nevypíšu nové voľby.
Napriek výbuchom radosti na uliciach Tbilisi zo zmeny vedenia nový lídri nemajú žiadne ilúzie ohľadom rozsahu úlohy, ktorej musia čeliť. Podľa Burdžanadzeovej Gruzínsko čelí "rozpočtovej katastrofe" a vyzvala zahraničných vyslancov k pomoci chudobnej krajine dosiahnuť jej ekonomické ciele. Blízky ekonomický poradca Burdžanadzeovej uviedol, že prvým krokom Tbilisi bude žiadosť smerom k Spojeným štátom k poskytnutiu 5 miliónov USD na zorganizovanie skorých volieb.
Unavene vyzerajúci Ševardnadze v rozhovore pre agentúru Reuters uviedol, že radšej odstúpil, ako by mal použiť silu na rozohnanie desaťtisícok demonštrantov. Bývalý ruský minister zahraničia uviedol, že vtedy pochopil, že je čas odísť, keď mu to odporučil jeho syn z Paríža. "V nedeľu som mohol namiesto rezignácie nariadiť mojim ministrom obrany a vnútra použiť silu a rozohnať demonštrantov, ale to by som zradil sám seba," vyhlásil.