pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Víťazstva HZD sa obávali zahraniční investori, keďže bola, aspoň v minulosti, stranou ultranacionalistov. Jej súčasný predseda, päťdesiatročný vysokoškolský profesor Ivo Sanader, však tvrdí, že strana je už dnes iná. "Budeme zodpovedne plniť naše zahraničné záväzky, vrátane spolupráce s ICTY. To nie sú žiadne predvolebné triky, ale zodpovedná politika," vyhlásil v nedeľu.
Sanader si vytýčil ambiciózne ciele v súvislosti s vstupom krajiny do EÚ a NATO. "V roku 2006 chceme vstúpiť do NATO, v roku 2007 do Európskej únie. Je to ambiciózne, ale uskutočniteľné," povedal. Predbežné volebné výsledky, na základe ktorých by sa mal stať novým chorvátskym premiérom, Sanader okomentoval: "Považujeme to za jasný mandát od chorvátskeho ľudu, aby sme Chorvátsko postavili konečne na nohy."
Podľa predbežných výsledkov získa HDZ spolu s dvoma menšími spriatelenými stranami 75 zo 140-tich parlamentných kresiel obsadzovaných priamo na základe volebných výsledkov. Ďalších zhruba dvadsať kresiel obsadia predstavitelia menšín a zahraničných Chorvátov. Vládny sociálnodemokratický blok vedený premiérom Ivicom Račanom získa podľa predbežných výsledkov v parlamente len 63 kresiel, oznámila po zrátaní desiatich percent všetkých odovzdaných hlasov štátna volebná komisia.
HDZ založil bývalý chorvátsky prezident Franjo Tudjman, ktorý krajinu priviedol k nezávislosti. Podľa analytikov víťazstvo HDZ odradí zahraničných investorov a povedie k nedôvere zo strany medzinárodnej komunity. Od získania nezávislosti v roku 1991 ide už o štvrté voľby v Chorvátsku. Posledné sa konali v roku 2000. Dovtedy vládla krajine HDZ, ktorú až do svojej smrti v decembri 1999 viedol Tudjman. Račanova vláda začala s reformami potrebnými na vstup do EÚ, no nepodarilo sa jej znížiť vysokú nezamestnanosť. Tá teraz dosahuje 18 percent.