modernej histórii krajiny. Americký prezident George W. Bush uviedol, že Turecko, ktoré Spojené štáty považujú za model pre islamskú demokraciu, sa stalo novým frontom vo vojne proti terorizmu.
Vo vyhlásení údajne pochádzajúcom z útvaru teroristickej siete Usámu bin Ládina al-Kájda sa uvádza, že vo štvrtok uskutočnil dvojnásobné atentáty na britský konzulát a londýnsku banku HSBC, pri ktorých zahynulo najmenej 27 ľudí a viac ako 400 bolo zranených. Päť dní predtým prišlo 25 ľudí o život pri podobných útokoch na dve synagógy. K zodpovednosti za útoky sa prihlásila turecká radikálna islamistická skupina. Turecké oficiálne miesta informovali, že po štvrtkových výbuchoch boli zatknutí viacerí podozriví, ale neuviedli podrobnejšie informácie.
Turecká Národná bezpečnostná rada, poradný orgán skupiny politických vodcov a vplyvných vojenských predstaviteľov, vydala v piatok vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že Turecko je rozhodnuté zakročiť proti medzinárodnému terorizmu. USA a Veľká Británia odporučili svojim občanom, aby odložili cestovanie do Turecka, ak to nie je nevyhnutné. Generálny tajomník NATO George Robertson však prisľúbil, že summit aliancie sa na budúci rok v júni bude konať podľa plánu, v Istanbule. "Žiadna banda teroristických zločincov neznemožní aliancii uskutočniť summit tam, kde je to dohodnuté," povedal novinárom v Lisabone.
Vo vyhlásení, podľa všetkého od útvaru al-Kájdy, Brigád Abu Hafza Al-Masriho, sa uvádza, že uskutočnil posledné útoky. V texte v arabčine sa uvádza, že Turecko sa stalo terčom atentátov z dôvodu jeho členstva v "križiackej" aliancii NATO a jeho vzťahov so sionistickou entitou Izraelom. K zodpovednosti za všetky štyri útoky sa prihlásila, po boku al-Kájdy, aj turecká organizácia Islamský front veľkých východných jazdcov (IBDA-C).