túdia spoločnosti IPR Marketing zahrňujúca 40 000 talianskych respondentov ukázala, že za Prodiho by hlasovalo 54 až 58 percent voličov, pričom za Berlusconiho by svoje hlasy odovzdalo len 42 až 46 percent opýtaných. Ešte alarmujúcejším je však pre súčasného premiéra fakt, že by vyhral len v jednom z 20 talianskych regiónov, v Puglii na juhu krajiny.
Nasledujúce parlamentné voľby by sa v Taliansku mali uskutočniť až v roku 2006, ale v nestabilnom politickom prostredí, v ktorom odstúpenie aj tej najmenšej parlamentnej strany vyvolá vládnu krízu, môže dôjsť aj k voľbám predčasným. Prodi je pritom jediným politikom, ktorému sa podarilo Berlusconiho poraziť vo voľbách a to v roku 1996, kedy Prodi stál na čele stredoľavicovej koalície Olivovník. Jeho kabinet musel síce zanedlho odstúpiť pre podozrenia zo sprenevery a z korupcie, po čom Prodi prijal svoj súčasný bruselský post. Jeho pôsobenie v EK sa však počas budúceho roku skončí a v Taliansku sa vo všeobecnosti uvažuje, že by sa mohol ujať postu lídra strednej ľavice.
Začiatkom mesiaca Prodi rozvíril v Taliansku a medzi predstaviteľmi EÚ vášnivú debatu, keď zverejnil politický manifest, v ktorom vyzval predstaviteľov talianskej ľavice zjednotiť sa a do nasledujúcich volieb do Európskeho parlamentu ísť spoločne. Berlusconi sa dostal k moci v roku 2001 so sľubom reforiem štátnych inštitúcií. Kvôli ustavičným rozporom v jeho stredopravicovej koalícii sa však krajina ani po dvoch rokoch jeho vlády väčšiny reforiem nedočkala.
Koaliční lídri už vyzvali k hlbokej revízii vládneho programu hneď po skončení talianskeho predsedníctva v EÚ 31. decembra, ktoré bráni Berlusconimu venovať sa podrobnejšie domácej politike. Októbrovú štúdiu uverejnili v ľavicovo orientovanom časopise L´espresso.