New York 25. septembra (TASR) - Len zopár míľ odtiaľ narazilo lietadlo do budovy Pentagónu a horeli veže Svetového obchodného centra, keď sa členovia Kongresu vo Washingtone spontánne postavili na schody Kapitolu a zaspievali pieseň Boh žehnaj Ameriku.
Po teroristických útokoch v New Yorku 11. septembra hrá hudba v Spojených štátoch špecifickú úlohu. Utešuje, je ventilom smútku a zlosti, sprostredkúva pocit spolupatričnosti a symbolizuje predovšetkým jedno: patriotizmus.
Gitarová verzia americkej hymny Jima Hendrixa vo Woodstocku, ktorá vtedy predstavovala protest proti vojne vo Vietname, vyšla z módy. Namiesto toho neubehne deň, kedy by sa nehrala skladba Star-Spangled Banner. Rovnako populárny je Bruce Springsteen a jeho hit z 80. Born in the USA, Ray Charles s piesňou Amerika alebo Lee Greenwoods a pieseň God Bless the U.S.A.. Dokonca aj MTV siaha v týchto dňoch hlboko do archívu a hrá skladby ako Freedom Georgea Michaela a One Love Boba Marleysa.
Mnohé piesne však pripomínajú po útokoch čierny humor. Texaský rozhlas Clear Channel Communications, ktorému patrí takmer 1200 staníc po celej krajine, vydal zoznam asi 150 skladieb, ktoré by sa vo vysielaní radšej nemali objaviť. Patria medzi ne Blow Up the Outside World od formácie Soundgarten, Ticket to Ride od Beatles alebo You Dropped A Bomb On Me kapely Gap. Dokonca aj New York New York Franka Sinatru je tabu, keďže slová "ak sa ti to podarí tam, podarí sa ti to všade" nevyznievajú v svetle súčasných udalostí len ako oslava amerického sna.
Skladba Only Time od Enye, čerstvo obohatená originálnymi citátmi amerického prezidenta Georgea W. Busha a komentármi reportérov, vysielaná na pozadí záberov vyčerpaných požiarnikov a inzerátov hľadajúcich nezvestné obete, sa stala smútočnou hymnou. Pieseň tejto Írky však čoskoro dostala konkurenciu: Michael Jackson sa rozhodol vydať benefičný singel s názvom What More Can I Give?. Bono a jeho spolupracovníci plánujú nové vydanie platne Whats Going On?, výťažok ktorého venujú aj obetiam útokov.
Po koncerte Tribute To American Heroes, ktorý zarobil viac ako 150 miliónov amerických dolárov (320 miliónov mariek/163 miliónov Euro), je naplánovaných ešte niekoľko benefičných koncertov. V nasledujúcich štyroch týždňoch chce Paul McCartney usporiadať benefičný koncert v prospech rodinných príslušníkov požiarnikov, ktorí prišli o život v záchranných akciách. Pre bývalého člena Beatles, ktorý v minulosti uverejňoval platne aj pod pseudonymom Požiarnik, by mal podobný koncert aj osobný význam: jeho otec bol za druhej svetovej vojny požiarnikom v Liverpoole.
3 svt žab