tská politika v Iraku je vinná za bombové atentáty v Turecku, ktoré sa odohrali niekoľko hodín predtým. Podľa polície sa na protestnom pochode zúčastnilo okolo 35 tisíc ľudí. Organizátori odhadujú, že počet dosiahol asi 150 tisíc ľudí, keď demonštranti dosiahli Trafalgar Square.
Na námestí plánovali zhodiť papierovú sochu amerického prezidenta ako paródiu na zvrhnutie sochy Saddáma Husajna, keď americké a britské jednotky vstúpili do Bagdadu. "Bush a Blair uviedli, že vedú vojnu proti terorizmu, aby bol svet bezpečnejším miestom pre ľudí," povedal 38-ročný Paul Burrows, lektor na univerzite.
"Nerobia to. Bombardovanie ľudí im iba dáva väčší dôvod nenávidieť západ."
Niekoľko hodín pred demonštráciou zrejme islamskí samovražední útočníci pri bombovom atentáte zabili najmenej 26 ľudí a stovky zranili v Istanbule pri útoku proti Veľkej Británii, ktorý Bush a britský premiér Tony Blair označili za výzvu vo vojne proti terorizmu. Na spoločnej tlačovej konferencii obaja predstavitelia deklarovali rozhodnutie bojovať s terorizmom kdekoľvek sa objaví. Tento postoj si získal len malú podporu medzi protestujúcimi, rozhorčenými Spojenými štátmi vedenou vojnou v Iraku a podozrivými americkými motívmi.
"Teroristické útoky sú to, čo sme predpokladali, že sa stane, ak pôjdu do Iraku. Dokazujú, že sme mali pravdu," povedal 64-ročný Martin Smith, režisér dokumentárnych filmov z Bristolu v západnom Anglicku. Podľa 28-ročného Alexa Pummella invázia Iraku veľmi zvýšila riziko útoku.
Protestujúci smerovali cez centrum Londýna, minuli parlament a zastavili sa na Downing Street, kde má úrad premiér Blair. Polícia počas dňa informovala, že našla niekoľkých známych výtržníkov medzi demonštrantami a v súvislosti s návštevou Busha v Londýne zatkla už 50 osôb.