Istanbul 20. novembra (TASR) - Medzinárodné spoločenstvo odsúdilo dnešné bombové výbuchy v tureckom Istanbule, pri ktorých podľa poslednej bilancie zahynulo najmenej 26 ľudí a ďalších 450 ľudí utrpelo zranenia.
Prezident USA George W. Bush po stretnutí s britským premiérom Tonym Blairom v Londýne vyhlásil, že teroristi "nenávidia slobodu, nenávidia slobodné krajiny". "Krutosť je súčasťou ich stratégie. Dúfajú, že zastrašia a demoralizujú. Nepodarí sa im to," povedal Bush.
Blair uviedol, že bomby, ktorých terčom sa stal britský konzulát v Istanbule a miestne ústredie britskej banky HSBC, sú pripomienkou zla, ktoré teroristi predstavujú pre nevinných ľudí. "Nesmie nastať žiadne zabrzdenie, žiaden kompromis, žiadne váhanie pri čelení tejto hrozbe... a jej porážke," povedal Blair.
"Francúzsko odsudzuje tieto barbarské činy s najväčšou ostrosťou. Nebude šetriť svojim úsilím a bez prestávky bojovať proti terorizmu po boku Británie," uviedol francúzsky prezident Jacques Chirac v liste Blairovi. V podobnom posolstve tureckému prezidentovi Ahmetovi Necdetovi Sezerovi vyjadril Chirac sústrasť rodinám obetí.
Podľa talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho teroristi svojou stratégiou nenávisti a zastrašovania nezískajú prevahu a neuspejú pri odvrátení Turecka od jeho cieľa vstupu do Európskej únie.
Sústrasť rodinám obetí vyjadril tiež izraelský premiér Ariel Šaron, podľa ktorého je terorizmus "nebezpečenstvom pre celý slobodný svet". Útoky nás zaväzujú pamätať na nevyhnutnosť toho, aby slobodný svet bojoval proti terorizmu, povedal Šaron pre izraelský rozhlas.
Juhoafrická vláda označila dnešné atentáty za "bezcitnú vraždu nevinných civilistov". Podľa Severoatlantickej aliancie išlo o "útoky proti demokratickým hodnotám". Bosnianske ministerstvo zahraničných vecí hovorilo podobne o "globálnej hrozbe" predstavovanej terorizmom.
Írsky premiér Bertie Ahern v Bukurešti vyjadril hlboký zármutok nad útokmi a vyzval medzinárodné spoločenstvo na zintenzívnenie boja proti terorizmu. V odsúdení útokov sa k nemu pridal rumunský premiér Adrian Natase, ktorý prisľúbil "úplnú angažovanosť" v tomto boji.
Bulharský minister zahraničných vecí Solomon Passi nazval atentáty "hrozným činom" a apeloval na pokračovanie "spoločného medzinárodného úsilia" proti terorizmu. "Nesmieme si dovoliť stať sa v tomto úsilí neistými," povedal. V Sofii posilnili bezpečnosť okolo synagóg a ambasád už po sobotňajších atentátoch v Istanbule.
"Zdieľame smútok ľudí (v Istanbule), ale tiež ich hnev na páchateľov týchto barbarských činov. Medzinárodné spoločenstvo musí s odhodlaním spoločne čeliť hrozbám medzinárodného terorizmu," uviedol vo vyhlásení šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer, ktorý zaslal kondolenčné listy kolegom z Turecka a Británie Abdullahovi Gülovi a Jackovi Strawovi.
Polícia v Berlíne sprísnila bezpečnostné opatrenia okolo britského veľvyslanectva a umiestnila mimoriadne stráže k domov britských diplomatov, hoci podľa nej nie je známe žiadne konkrétna hrozba útoku. Bezpečnosť pred tureckou ambasádou posilnili už pred niekoľkými dňami.
Mimoriadne bezpečnostné opatrenia podnikli aj na veľvyslanectvách USA, Británie a Izraela v Aténach, ako aj v leteckom priestore a prístavoch gréckej metropoly. Grécka polícia však tiež uviedla, že nie je dôvod obávať sa podobných útokov ako v Istanbule.
Grécky premiér Kostas Simitis vyhlásil, že dnešné atentáty boli "slepým násilím, ktoré spôsobuje (ďalšie) násilie a tak sa pohybujeme v bludnom kruhu". Tí, čo sú zodpovední za takéto činy, musia pochopiť, že nikam nevedú, dodal.
Vlády Španielska, Británie a Izraela varovali svojich občanov pred cestami do Istanbulu. Britské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že konzulárne služby nebudú v meste až do odvolania k dispozícii, pričom v Turecku existuje "vysoká hrozba terorizmu".