už pred šiestimi mesiacmi. Stať by sa tak malo v piatok o polnoci. Najväčší humanitárny program OSN sa začal v roku 1996. Prostriedky z predaja irackej ropy sa používali na nákup potravín, liekov a iného tovaru pre Irak, aby sa zmiernil dosah sankcií na bežných Iračanov, ktoré boli na Bagdad uvalené po jeho invázii do Kuvajtu v roku 1990.
Medzi decembrom 1996 a inváziou spojeneckých jednotiek do Iraku v marci tohto roka sa na základe programu exportovala iracká ropa v hodnote 65 miliárd amerických dolárov. Na nákup komerčného tovaru pre civilné obyvateľstvo bolo použitých 48 miliárd, uviedol šéf programu Benon Sevan. Zo zostávajúcich prostriedkov sa financovali zbrojné inšpekcie OSN v krajine, reparácie datujúce sa od prvej vojny v Perzskom zálive a administratívne náklady.
Koaličná dočasná správa v Iraku je po skončení programu OSN pripravená prevziať distribúciu potravín pre milióny Iračanov. Použije pritom rovnaký systém, ako prebiehal doteraz. Avšak dlhodobým cieľom dočasnej správy je prenechať zodpovednosť za distribúciu potravín irackej dočasnej vláde, ktorá by mala prevziať moc v krajine v júni budúceho roka.