Brusel 19. novembra (TASR) - Zlomok výdavkov na vojnu v Iraku by stačil pre nasýtenie chudobných sveta a posilnenie mieru a bezpečnosti. Vyhlásil to dnes výkonný riaditeľ Svetového programu výživy (WFP) James Morris.
"Pozeráme sa, ako sa dnes v Iraku vynakladajú desiatky miliárd... hoci aj s malým percentom prísľubov, ktoré svet dal Iraku, by mohli byť nasýtené všetky hladné deti na svete," povedal Morris. Podľa neho ľudia, ktorí sú hladní a "v koncoch", ľahšie podliehajú ideám tých, čo chcú spôsobovať svetu škody.
Morris sa v Bruseli zúčastnil na zverejnení spoločnej výzvy s Európskou komisiou na poskytnutie troch miliárd dolárov v rámci tohtoročnej globálnej výzvy OSN, ktorá sa zameriava na pomoc vyše 45 miliónom ľudí v 21 krajinách postihnutých násilím, hladom a chorobami.
"O čom dnes hovoríme, sú tieto desiatky a desiatky tichých kríz, na ktoré sa svet musí zamerať s rovnakou intenzitou," povedal šéf WFP. "Každý rok dve krízy, ktorým sa dostane pozornosť médií, dostanú dve tretiny humanitárnej pomoci."
Morris tiež uviedol, že WFP dostáva 90 percent financií od iba 10 darcov, z nich zďaleka najväčším sú USA. K ďalším vedúcim donorom patrí Európska komisia, viaceré členské štáty EÚ, Japonsko, Nórsko, Austrália a Kanada.
"Existuje ďalších 25-40 krajín, ktoré by sa mali veľmi zaujímať o humanitárny program. V súčasnosti majú zdroje, prebytky i spôsoby, ako pomáhať," dodal Morris s výzvou, aby darcovia presunuli pozornosť od núdzovej pomoci na dlhodobé rozvojové investície, ktoré podporia mier a pomôžu predchádzať pohromám.
WFP realizuje v Iraku svoj vôbec najväčší humanitárny projekt. V októbri dosiahla potravinová pomoc pre povojnovú krajinu dva milióny ton.