Londýn 25. septembra (TASR) - Jedným z dôsledkov teroristických útokov v Spojených štátoch by mohlo byť zavedenie občianskych preukazov v Británii. Navrhol to minister vnútra David Blunkett, podľa ktorého sú takéto prísnejšie bezpečnostné opatrenia dôležitou súčasťou boja s terorizmom. Britské noviny však zaujali k tejto myšlienke rezervovaný postoj a netaja sa svojimi pochybnosťami.
Podľa Independentu možno očakávať, že proti zavedeniu občianskych preukazov veľmi ostro vystúpia ochrancovia občianskych práv, ktorí budú obhajovať predovšetkým právo na súkromie.
Financial Times zase poznamenávajú, že vláda prichádza s týmto i s ďalšími návrhmi prísnejších zákonov pre boj s terorizmom, aj keď ani britské bezpečnostné služby nie sú presvedčené o tom, že tieto opatrenia skutočne pomôžu.
Podľa návrhov vlády by polícia okrem iného mala právo monitorovať elektronickú poštu, banky by museli poskytovať informácie o podozrivých bankových účtoch a súdy by prijímali záznam odpočúvaných telefonátov ako dôkaz.
Najrozhodnejšie proti zavedeniu občianskych preukazov vystúpil Daily Telegraph, ktorý varuje pred tým, aby sa nálepka "protiteroristické opatrenie" nestala pre vládu obranou pred kritickým posudzovaním jej návrhov. Odporúča preto vláde, aby sa na tieto návrhy pozrela s odstupom a položila si otázku, či by niektoré z nich mohli 11. septembra zabrániť teroristickému útoku. Denník si vzápätí sám odpovedá, že by bolo naivné očakávať od teroristov, že budú nosiť pravé občianske preukazy.
Podľa Daily Telegraphu Británia i Európska únia využívajú momentálne nálady, aby presadili opatrenia, ktoré by boli za iných okolností prinajmenšom sporné.
Teroristi, ktorí spáchali atentáty v New Yorku, boli motivovaní nenávisťou k západným slobodám. "Ak na ich hrozný čin odpovieme tým, že niektoré slobody hodíme cez palubu, tak teroristi zvíťazili," uzatvára Daily Telegraph.
12 lb ed