Praha 16. novembra (TASR) Symbol slobody a najväčšia osobnosť novembrových dní roku 1989 Václav Havel po 14 rokoch pripomína, že vtedy mali všetci ilúzie, že všetko pôjde rýchlejšie a ľahšie.
"Ale nie je to tak. Na každom kroku človek naráža na stereotypy v chovaní, na tých istých ľudí, ktorí niečo marili predtým a maria to i teraz, len v demokratickom rúchu," tvrdí exprezident ČR.
Vzhľadom na chýbajúcu tradíciu bývalých prezidentov sa Havel cíti byť opäť priekopníkom, ktorý tentoraz hľadá spôsob "existencie bývalého prezidenta". Návrat z prezidentského do normálneho života prirovnáva k návratu z väzenia. "V niečom sa to podobá mojej dnešnej situácii, predstavy o mojej vlastnej slobode sa ukázali ako veľká ilúzia. Aj naďalej sa musím o niektorých veciach vyjadrovať veľmi diplomaticky, som rôznymi lojalitami, ktoré cítim, ďaleko zviazanejší ako väčšina mojich spoluobčanov."
Václav Havel bol v roku 1989 hlavným symbolom pádu totalitného režimu a novonadobudnutej slobody. Koncom toho istého roku sa stal prezidentom Československa a tešil sa dôvere väčšiny občanov. Ďalších takmer 13 rokov žil na Pražskom hrade. Za tú dobu sa stal mužom, podľa ktorého svet dosť často posudzuje Českú republiku. V cudzine je veľmi populárny, priatelí sa s množstvom svetových osobností.
Novembrová "zamatová revolúcia" zmenila život i ďalších hrdinov a porazených týchto dní. Miloš Jakeš, prednovembrový generálny tajomník ÚV KSČ a symbol vtedajšieho režimu, bol obvinený za vlastizradu kvôli okupácii v auguste 1968, súd ho však oslobodil. Vo svojich pamätiach terajší dôchodca a kedysi muž, ktorému sa všetci smiali, prirovnal víťazstvo demokracie k bitke na Bielej hore a nasledujúce roky k dobe temna.
Miroslav Štěpán, zástanca tvrdého potlačovania demonštrácií, bol odsúdený na dva a pol roka väzenia. Napísal knihu a stal sa podnikateľom. Alojz Lorenc, tvorca šifrovacieho systému Varšavskej zmluvy, šéfoval tajnej polícii a po 17. novembri nariadil skartáciu tajných archívov. Odsúdeniu za zneužívanie právomocí verejného činiteľa sa vyhol odchodom na Slovensko. Dnes pracuje pre investičnú skupinu Penta.
Marián Čalfa, minister komunistickej vlády v roku 1988, sa stal federálnym premiérom a vo funkcii bol až do roku 1992. "Federálny Slovák" odišiel z politiky po víťazstve Vladimíra Mečiara a usadil sa v Česku, kde sa stal jedným z prominentných pražských právnikov a spolumajiteľom česko-malajzijskej IC Banky.
Jiří Dienstbier, niekdajší kurič, to po zmene režimu dotiahol až na ministra zahraničných vecí. Zakiaľ neskôr upadol na českej politickej scéne do zabudnutia, OSN z neho urobila veľvyslanca so zvláštnym poslaním.
Niekdajší zamestnanci prognostického úradu Václav Klaus a Miloš Zeman, postupne obsadili kreslo premiéra. Napriek tomu, že Klausovej vláde a strane zlomil väzy škandál s tzv. mŕtvymi sponzormi, podarilo sa charizmatickému ekonómovi za výdatnej pomoci sociálnych demokratov i komunistov dostať až do funkcie prezidenta. Naopak minister bonmotov a uštipačných poznámok Miloš Zeman, ktorý vyniesol sociálnu demokraciu až k víťazstvu vo voľbách, nezvládol koniec svojej kariéry. Neodhadol svoje šance a v prezidentskom súboji utrpel ťažký debakel. Dnes žije v ústraní na vidieckom sídle na Vysočine.