Prezident ČR Václav Klaus spochybňuje úlohu disidentov -intelektuálov na páde komunizmu v Čechách. Podľa neho predpoklady pre 17. november vytvorili obyčajní ľudia, ktorým je vytýkané, že sa proti minulému režimu nebúrili, a naopak - s ním kolaborovali.
Podľa Klausa to boli práve oni, ktorí na neslobodné pomery okrem iného odpovedali rezistenciou, a práve tým vytvorili predpoklady pre novembrovú revolúciu.
Spolu s medzinárodnou situáciou stačila už len tá jedna povestná kvapka, ktorou pretiekol pohár.
"Mali sme štát, ktorý výmenou za všetky možné zaopatrenia svojim občanom zobral slobodu a aktivitu. Tento prežitok je našou cennou skúsenosťou nielen pre dnešok, ale aj pre okamih nášho vstupu do EÚ," povedal Klaus pre Mladú frontu DNES.
Dodal, že v tom je pre budúcnosť hlavná inšpirácia pre pochopenie udalostí spred 64 a 14 rokov - útlak nemeckých okupantov a zrútenie sa komunistického režimu.
Bývalý český prezident a disident Václav Havel má však naopak dojem, že republika je na tom dnes dobre. V rozhovore pre Lidové noviny pripomína, že ČR ako člen NATO má pevné bezpečnostné zakotvenie a stáva sa členom EÚ. To je podľa neho nezvratný vývoj.
"Môže teda byť väčšie či menšie dusno, môžme byť s tým či iným nespokojní, ale prežijeme to. Systémová zmena nehrozí," uisťuje najväčšia osobnosť novembrových udalostí.
Mladá fronta DNES pripomína, že o novembri vedia ľudia len veľmi málo. Okrem iného sa pozastavuje nad tým, že z nepochopiteľných dôvodov všetci zo vtedajších aktérov - okrem študentov - o vtedajších udalostiach mlčia.
Žiadny bývalý disident, herec, ani nikto iný, nevydal o tom svoje svedectvo. Noviny ďalej konštatujú, že 14 rokov od zamatovej revolúcie sa komunisti vracajú k moci.
Na obete, hrdinov i vinníkov sa zabúda. Dosť sa kradne a ničí. Dôvodom môže byť skutočnosť, že prechod k demokracii sa uskutočnil tak, že najviac vyhovoval elite vytvorenej z takzvanej normalizácie.
Boľševizmus bol vyťažený a darebáci mohli z neho sotva ďalej niečo získať, tvrdí denník ohľadne pomerov v roku 1989.
(spolupracovníčka TASR Dana Meissnerová) dem