Rím 13. novembra (TASR) - Talianska vláda dnes vyhlásila za deň národného smútku deň, kedy sa uskutoční pohreb talianskych vojakov, ktorí v stredu tragicky zahynuli v Iraku. Konkrétny dátum zatiaľ nebol stanovený.
Taliansko sa ponorilo do smútku a zástavy visia na pol žrde po tom, čo pri samovražednom výbuchu bomby na vojenskej policajnej stanici v Iraku prišlo o život 19 Talianov.
Podpredseda talianskej vlády Gianfranco Fini výstižne označil dátum 12. november za "taliansky 11. september".
Taliani, vrátane detí dnes kládli kvety pred policajné stanice od Álp až po Sicíliu, pričom vence sa objavili aj na už dávno zabudnutých pomníkoch obetiam vojny.
Politici zabudli na hádky, spory a polemiky a celá krajina sa pripravuje na pohreb svojich 19 hrdinov - 17 vojakov a dvoch civilistov.
"Taliansku prepichli srdce," znie titulok z dnešného vydania talianskych novín Il Messaggero, ktorý hodnotí náladu národa po zničujúcom útoku v Násiríji. Číslo 17 je príliš vysoké a v Taliansku ide vôbec o najvyšší počet mŕtvych vojakov pri jednom incidente od konca druhej svetovej vojny.
Udalosť šokovala krajinu na Apeninskom polostrove, ktorá takmer zabudla, že má svojej jednotky vo vojne, pretože doteraz sa jej útoky prevažne cielené na Američanov bytostne nedotýkali.
Taliani sa domnievali, že ich vojaci a policajti sú v Iraku na mierovej misii, v rámci ktorej pomáhajú pri obnove krajiny.
"Ilúzia humanitárnej prítomnosti spojenej so solidaritou s irackým ľudom skončila dokaličenými telami úbohých vojakov, ktorí zomreli len niekoľko dní predtým, ako sa mali vrátiť domov," píše Corriere della Sera.
"Až do včera takmer platil zákon fyziky a prírody, že talianski vojaci v Iraku sú šťastní a v pohode," hovorí úvodník v milánskych novinách Il Giornale pod titulkom "Ilúzia je preč."
"Včerajší odkaz bol však hlučný a jasný .... už nie sme miláčikmi arabského sveta," pokračovali Il Giornale.
Niektoré opozičné strany v reakcii žiadali stiahnutie 2300 talianskych vojakov z Iraku, avšak taliansky premiér Silvio Berlusconi, oddaný spojenec amerického prezidenta Georgea W. Busha, uviedol, že Rím sa nedá útokom zastrašiť.
Po 12. novembri už budú talianske deti vedieť, kde leží Násiríja, práve tak, ako vedia, kde je Kindu. Ide totiž o miesto, kde konžskí vojaci v roku 1961 zabili 13 talianskych letcov pri útoku, ktorý až do stredy držal rekord v počte obetí z radov vojakov a polície.