nej vo štvrtok v americkom denníku Washington Post. Podľa neho armádni predstavitelia USA v teoretickej rovine uvažujú o tom, že iracká vláda ukryla množstvo zbraní ešte pred inváziou pod vedením Spojených štátov, pričom dopredu plánovala použitie taktiky guerillových útokov proti spojencom.
"Verím, že Saddám Husajn pre prípad pádu jeho režimu vždy zamýšľal pokračovať v povstaleckom boji," vyhlásil generál Charles Swannack v rozhovore pre denník z veliteľstva na severozápade Bagdadu. "Z toho dôvodu teraz nachádzame také veľké množstvo úkrytov so zbraňami po celej krajine. Plánovali pokračovať v boji a v podnecovaní nepokojov, ak mal Irak padnúť," citoval denník Swannacka, veliaceho dôstojníka 82. leteckej divízie, zodpovednej za bojové operácie na juhu sunnitského trojuholníka, časti oblasti v centre Iraku, kde mal Saddám najsilnejšiu podporu.
Podľa Swannacka však nie sú žiadne dôkazy o tom, že za útokmi stojí bývalý iracký prezident. "Musí sa tak často premiestňovať, že sa nemôže venovať príprave a veleniu každodenných útokov," vyhlásil. Ako dodal americký predstaviteľ, rýchlosť pádu Bagdadu v apríli pravdepodobne zastihla Saddámových stúpencov prekvapených a zabránila im vo vyvolávaní nepokojov na niekoľko mesiacov. To by vysvetľovalo, prečo sa protiamerické tendencie počas júla a augusta očividne znížili, ale následne sa opäť radikálne zintenzívnili.