ácií môže začať aj obmedzená skupina členských krajín. Podľa spoločného článku uverejnenom vo švédskom denníku Dagens Nyheter by takéto znenie predstavovalo riziko "vzniku rozkolov v únii v otázkach zahraničnej politiky”. V článku sa švédska ministerka zahraničia Laila Freivaldsová a jej fínsky kolega Erkki Tuomioja vyjadrili, že sú “pripravení preštudovať si návrhy na posilnenie spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ”.
Švédsko a Fínsko nie sú členmi Severoatlantickej aliancie (NATO). Napriek negatívnemu postoju voči možnosti spolupráce limitovaného počtu členov sa k prehĺbeniu európskej zahraničnej a bezpečnostnej politiky postavili pozitívne, keďže, ako vyhlásili, "ústavná zmluva signalizuje, že európska bezpečnostná a zahraničná politika zahrnie širšie spektrum aktivít podporujúcich mier”.
Obe krajiny majú dlhodobú tradíciu neutrality. “Chceme, aby sa EÚ naďalej vyvíjala ako politická aliancia vzájomnej solidarity, a nie ako vojenská aliancia so záväznými bezpečnostnými garanciami.” Fínsko a Švédsko zároveň podporujú myšlienku “novej klauzuly solidarity založenej na dobrovoľnosti”. Táto klauzula solidarity sa týka teroristických útokov a podobných katastrof.