
Karol Martinka so svadobnou fotografiou. Denník SME strávil v rakúskom domove novej rodiny Martinkovcov celý večer.
Karol Martinka žije už desať rokov vo Viedni. Krátko po revolúcii tam pracoval na veľvyslanectve, posledných päť rokov je tam v exile. Slovenská polícia ho po voľbách 1998 obvinila pre porušovanie povinnosti pri správe Devín banky, aj z podvodnej privatizácie a tunelovania piešťanských kúpeľov.
Prvé obvinenie okresná prokuratúra na jar tohto roku zrušila, privatizácia kúpeľov je vo fáze dovyšetrovania. Hovorca slovenských vyšetrovateľov Stanislav Ryban: „Trestné stíhanie v súvislosti s piešťanskými kúpeľmi naďalej trvá. Doteraz nebol zatknutý len preto, že ho rakúska strana nevydala.“
Martinka sa cíti byť nevinný. Denníku SME povedal: „Keby som bol vinný, rakúske policajné orgány by ma dávno vydali a nie žiadosť trikrát zamietli. Kúpele boli pre mňa iba koníčkom, ja som za Mečiara nezbohatol.“
Ak by sa ale z cudziny vrátil, pravdepodobne by ho zatkli už na hraniciach. Martinka taký postup odmieta, návrat na Slovensko vidí len v prípade predčasných volieb: „Nemám dôveru v slovenských vyšetrovateľov a súdy. Preto sa nevrátim. Je politická žiadosť, aby som bol stíhaný. Iné dôvody tam nie sú.“
Staré vzťahy s Mečiarom
Martinka tvrdí, že trestné orgány nemajú po piatich rokoch odvahu zastaviť stíhanie voči jeho osobe: „Politická garnitúra si nechce pripustiť svoj omyl.“ V čase Mečiarových vlád bol prominentným mužom. Vtedy sa stal riaditeľom štátom preferovanej Devín banky, vtedy výhodne privatizoval piešťanské kúpele.
Jeho manželka Blažena sa objavovala po boku vtedajšieho premiéra aj na schôdzkach na najvyššej úrovni, napríklad na stretnutí Mečiara s rakúskym kancelárom Viktorom Klimom. Hovorkyne vlády a premiéra z nej dokonca urobili „poradkyňu pre všetky otázky“. Podnikateľ na to hovorí: „Mala na starosti diplomatický protokol a pomáhala pri zahraničných obchodných vzťahoch.“
Privatizér sa však s Mečiarom od svojho odchodu za hranice nevidel. „Ten vzťah sám od seba zanikol. Ja som kontaktovať nikoho nemohol, Mečiar mohol, a nekontaktoval.“ Priateľov z radov Mečiarovho hnutia stále má: „Nie sú však zo špičky a nechcem ich menovať, aby som im nepoškodil.“ Téma politika končí jasne: „Keď som na Slovensku naposledy volil, dal som hlas Mečiarovi.“
Nový život
Blažena Martinková sa po rokoch v Rakúsku psychicky zrútila. V nezávideniahodnom psychickom stave dobodala svojho syna, ktorý to našťastie prežil. Matka spáchala samovraždu. S dnes dvanásťročným Filipom o tom doma nehovoria.
Na syna je otec hrdý: „Je veľmi šikovný. Perfektne hovorí po anglicky a nemecky, začína sa učiť po japonsky. Určite je šikovnejší, ako ja!“ (smiech) „Je z neho počítačový maniak, navyše aj dobre maľuje.“ Filipovým najnovším koníčkom je jazda na motorovej kolobežke: „Vysníval si ju, tak som mu ju kúpil. Ide najrýchlejšie 20 kilometrov za hodinu, do mesta ideálne.“
Karol Martinka sa nedávno oženil. Nová manželka Janka robila Filipovi opatrovateľku ešte v čase, kým odišli Martinkovci do Viedne: „Potom som na ňu nemal kontakt asi tri roky. Keď manželka spáchala samovraždu, opäť som Janku vypátral a zavolal na pomoc so synom. Po dvoch rokoch sme sa vzali.“
Sobáš mali vo Viedni a aj hostina bola typicky rakúska. „Najprv na úrade a potom aj v kostolíku.“ Mladomanželkiní rodičia, ktorí prišli na svadbu, vedeli, kto je ženíchom. „Manželka ich na mňa pripravila.“ (smiech) Z Jany sa rodí úspešná právnička. Pracuje v advokátskej kancelárii v Bratislave a po povinnej praxi chce odísť robiť do Viedne.
Majetok: hodinky za 3,5 mil.
Bývalý privatizér piešťanských kúpeľov má naďalej na Slovensku zablokované súkromné bankové účty, jeho právni zástupcovia už viackrát žiadali o ich uvoľnenie. Išlo o najlepších právnikov vo Viedni. „Áno, zastupoval ma pán Rifaat, ktorý bol vtedy skutočne najlepší. Prezýval som ho Arafat.“ (smiech)
Najlepšie vraj zarábal za totality, dnes chce obchodovať s naftou. „Už som s ňou podnikal v roku 1983, potom som obchodoval s oceľou v Třinci a od roku 1985 to bola výpočtová technika.“ V roku 1989 založil Vadium Group, ktorá mala v prvom roku zisk 58 miliónov: „Roky po revolúcii boli veľmi úspešné.“
Od súčasného obchodu s naftou si sľubuje dosť: „Ak to vyjde, tak v marci budúceho roka už budem mať zarobené.“ Napriek tomu tvrdí: „Bohatým som už bol.“ Na ruke nosí drahé hodinky značky Cartier Pascha, podobných má šesť. Sú uložené v depozite rakúskej banky a pravidelne ich obmieňa. Najdrahšie, Patek-Philippe, ho stáli 85-tisíc eur, čo je 3,5 milióna korún. TOMÁŠ HOLETZ
Ako býva Martinka
Bydlisko Karola Martinku vo Viedni sa nachádza v tichej vilovej štvrti. Za dom platí nájomné 3-tisíc eur mesačne. Je to lacnejšie preto, že má dom prenajatý od známych. Porsche zvyčajne parkuje v samostatnej garáži kúsok odtiaľ. Priamo pri vchode je kuchynka, obývačka je priestranná, ladená v ružovej a modrej farbe. Miestnosť zútulňujú kvety, sochy a obrazy, pár kusov starožitného nábytku. Nechýba stojan s desiatkami cédečiek, viaceré sú aj od slovenských spevákov. Vzadu je malý dvor. Tu je záhradný kozub, stôl a lavice. Na prvom podlaží je minimálne pracovňa, na treťom podlaží sú pravdepodobne miestnosti určené na spanie.