Rím 9. novembra (TASR) - Krok Talianska, ktoré sa rozhodlo vrátiť staroveký obelisk Axum Etiópii, vyvolal medzinárodnú debatu o vlastníctve ulúpených artefaktov.
Takmer 2000 rokov starý obelisk ukradli za vlády fašistického diktátora Benita Mussoliniho talianski vojaci počas invázie v Etiópii v roku 1937.
Taliansko a Etiópia už dlho viedli diplomatickú vojnu o túto 180 ton vážiacu pamiatku. Minulý rok však talianska vláda definitívne rozhodla o jeho navrátení a tento týždeň v piatok začali 24-metrový obelisk rozoberať na tri časti, aby tak umožnili jeho komplikovaný transport do Etiópie.
Vzácny artefakt na osobný rozkaz Mussoliniho ešte v roku 1937 rozdelili na tri kusy a previezli loďou do Ríma. V Ríme ho vztýčili pred budovou bývalého ministerstva pre taliansku Afriku. Ministerstvo však s Mussoliniho pádom zaniklo a budova bola daná do vlastníctva OSN.
Taliansko sa ako signatár zmluvy OSN z roku 1947 zaviazalo vrátiť majetok ukoristený v Etiópii.
Vrchná časť impozantného monumentu, ktorý stojí pred sídlom Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), sa však koncom mája zrútila na námestie Porta Capena v centre Ríma následkom zásahu blesku. Taliansky minister kultúry Giuliano Urbani na to oznámil, že poškodený rímsky obelisk Taliansko vráti späť do Etiópie.
Rozhodnutie o navrátení prišlo v čase, keď vlády západných štátov a múzeá čelia dileme, ak nie vyšetrovaniam a rovno aj súdnym sporom, týkajúcich sa artefaktov nadobudnutých počas vojen a v období kolonializmu.
Niektoré z najspornejších diel ukradli najmä nacisti židom a iným obetiam. Počas Hitlerovského režimu sa zo západnej Európy ukradlo predpokladaných 150.000 kusov a okolo 500.000 diel z krajín východnej a strednej Európy.
Nemecko si však naopak zase nárokuje na umelecké diela, ktoré mu ukradla Červená armáda na konci druhej svetovej vojny. Moskva síce niektoré diela vrátila, avšak odmietla vrátiť väčšinu s odôvodnením, že ide o kompenzáciu za jej vojnové straty.
Aj v Británii sa nachádza množstvo diel nadobudnutých počas vlády britského impéria. Ide najmä o vzácne reliéfy z aténskeho Parthenónu, ktoré do Británie priviezol pred 200 rokmi vtedajší britský veľvyslanec v Turecku lord Elgin. Gréci žiadajú, aby sa artefakt vrátil tam, odkiaľ pochádza. Britské múzeum však nechce reliéfy požičať ani na letnú olympiádu.
2 mic juh