Oblieka sa po vojensky, jeho denná strava pozostáva zo syra, mlieka a datlí. Medzi jeho koníčky patrí jazda na koni - niekedy prejazdí aj 70 km bez prestávky, uviedla v súvislosti s honom na bin Ládina egyptská tlač.
Usáma bin Ládin sa plným menom volá Usama bin Muhammad bin Awad bin Ládin. Narodil sa v roku 1956 v Rijáde, v Saudskej Arábii. Jeho otec bol pôvodom Jemenčan z Hadramawtu, ktorý sa presťahoval do Saudskej Arábie pred viac ako 70 rokmi. Zomrel v čase, keď mal Usáma 10 rokov.
Mladý Usáma strávil detstvo v oblasti, ktorá sa nazýva Hidžaz, v mestách Mekka, Medina a Džidda. Jeho otec bol stavebný magnát, ktorému sa podarilo získať kontrakt na obnovu troch najsvätejších mešít - Mešity al-Haram al-Šaríf v Mekke, kde sa nachádza Kaaba, mešity v Medine, v ktorej je pochovaný prorok Muhammad a Skalného Domu v Jeruzaleme ešte pred okupáciou Izraelom roku 1967. To, že sa otcovi podarilo získať takéto kontrakty, neznamenalo pre rodinu iba obrovské bohatstvo, ktorým sa v Saudskej Arábii zaraďuje medzi najbohatšie, ale získala hlavne prestíž pre celý rod.
Usáma bin Ládin si pre univerzitné štúdium vybral ekonómiu a vyštudoval ju na Univerzite kráľa Abd al-Azíza v Džidde. Už počas univerzitného štúdia začal pracovať v rodinnom "impériu", kde získaval skúsenosti s budovaním diaľnic. Tieto skúsenosti sa mu neskôr zišli, keď sa zapojil medzi mudžáhidov v Afganistane, ktorí bojovali proti okupácii krajiny Sovietskym zväzom.
Podpísanie dohody z Camp Davidu medzi Egyptom a Izraelom, čo islamskí extrémisti považovali za kapituláciu pred nepriateľom, a predchádzajúca invázia Sovietskeho zväzu do Afganistanu v roku 1979 boli zlomom v živote Usámu bin Ládina. Po týchto dvoch udalostiach sa rozhodol zasvätiť svoj život džihádu (svätej vojne) na obranu islamu. Svoje bohatstvo použil na to, aby zverboval a vycvičil tisíce mladých mužov z celého arabského sveta na boj proti ruskej okupácii. Jeho skupina bola známa ako arabskí Afganci. Obviňovali ich z násilných činov v krajinách ako sú Egypt, Alžírsko, Jordánsko, Tunisko, Saudská Arábia a inde. Mali podporu najmä štátov Perzského zálivu.
Po útoku Iraku na Kuvajt a po tom, čo Saudská Arábia poskytla USA podporu, sa Usáma bin Ládin v televízii niekoľkokrát vyjadril za oslobodenie Saudskej Arábie od Američanov. Kvôli týmto vyhláseniam sa musel vzdať svojho občianstva. V roku 1995 sa preto presťahoval do Sudánu.
Po neúspešnom atentáte na egyptského prezidenta Husní Mubaraka v Etiópii v roku 1995 boli z pokusu obvinení islamisti operujúci v Sudáne, na základe toho bol prezident al-Bašír nútený prerušiť podporu militantných islamských skupín a Usáma bin Ládin sa musel utiahnuť do Afganistanu. Keďže podporoval vládnuce hnutie Taliban v jeho boji, Taliban mu poskytol svoju pohostinnosť a ochranu.
(spolupracovníčka TASR Eva Ostřanská) kr žab