saudskoarabské bezpečnostné zdroje. Tesne pred výbuchom bolo v diplomatickej štvrti Muhája počuť streľbu. "Počul som streľbu, veľmi dlhú streľbu, a potom jeden veľmi silný výbuch. Bolo poškodených mnoho domov, tri či štyri sú úplne zrovnané so zemou. Bývam odtiaľ ďaleko, ale triasli sa aj okná na mojom dome," uviedol v telefonickom rozhovore pre agentúru Reuters muž, ktorý sa predstavil ako Alá.
Ďalší obyvateľ Rijádu tvrdí, že hoci v štvrti bývajú aj západní diplomati, zranení boli najmä občania Libanonu, Egyptu a Sýrie. Televízia al-Arabíja priniesla zábery horiacich domov a zakrvavených zranených ležiacich na nemocničných lôžkach. "Zranení sú v nemocniciach po celom Rijáde. Zatiaľ je ich päťdesiat," informoval v štátnej televízii saudskoarabský minister zdravotníctva Hamad bin Abdulláh al-Manej. Výbuch otriasol Rijádom tesne po polnoci miestneho času (v sobotu niečo po 22.00 SEČ).
Spojené štáty a Veľká Británia už v sobotu avizovali, že sa v Saudskej Arábii pripravujú teroristické útoky. Američania v sobotu dočasne uzatvorili svoju diplomatickú misiu v Rijáde. "Naďalej dostávame informácie, že saudskoarabskí teroristi už prešli od plánovania útokov k ich operačnej fáze," uvádza sa vo varovaní amerického ministerstva zahraničných vecí. Americké obavy potvrdila v sobotu aj Veľká Británia, keď vyzvala svojich občanov zdržiavajúcich sa v Saudskej Arábii a v susedných štátoch Bahrajn a Katar, aby boli v pohotovosti.
V Saudskej Arábii vznikla a naďalej je činná teroristická organizácia Usámu bin Ládina al-Kájda, ktorú Američania obviňujú okrem iného zo spáchania teroristických útokov na New York a Washington z 11. septembra 2001. Podľa diplomatických zdrojov je v súčasnosti v Saudskej Arábii 35 000 amerických a vyše 30 000 britských občanov.