
Islamabad/Washington 23. septembra (TASR) - Hovorca vodcu afganského vládnuceho Talibanu Mohammada Umara dnes vyhlásil, že Usáma bin Ládin (na snímke Reuters), ktorého vydanie USA požadujú, je nezvestný. Podľa všetkého sa predstavitelia Talibanu snažili doručiť bin Ládinovi rozhodnutie islamských klerikov, aby dobrovoľne opustil krajinu, nevedeli však zistiť miesto jeho pobytu.
Poradkyňa amerického prezidenta pre otázky národnej bezpečnosti Condoleeezza Riceová v promptnej reakcii uviedla, že USA sa správou o zmiznutí bin Ládina nedajú odradiť.
Britskí predstavitelia dnes opatrne komentovali správy o tom, že britská spravodajská služba Usámu bin Ládina vypátrala. Hovorca ministerstva obrany uviedol, že podľa dostupných informácií je bin Ládin stále v Afganistane, ale jeho pohyby majú "exkluzívny charakter".
Dnešné vydanie amerického denníka Washington Post informovalo o tom, že FBI intenzívne sleduje štyri-päť skupín, ktoré sú súčasťou siete al-Kajdá Usámu bin Ládina a ktoré sú v USA aktívne niekoľko rokov. Podľa novín sa však nedopustili trestných činov a FBI sa nepodarilo odhaliť ani ich spojenie s teroristami, ktorí majú na svedomí útoky z 11. septembra 2001.
Poradca pakistanského prezidenta Parvíza Mušarráfa Tárik Azíz dnes potvrdil, že na území Pakistanu zatiaľ nie sú žiadne americké jednotky a pakistansko-americké rokovania o ich prípadnom rozmiestnení pokračujú. Trojčlenný americký tím má v Pakistane prerokovať formy možnej pakistanskej podporu USA v prípade útoku na Afganistan. Pakistan zrušil kvôli afganskej kríze konanie Juhoázijských hier, ktoré sa mali uskutočniť v Islamabade od 6. do 15. októbra.
Náčelník Generálneho štábu izraelskej armády Šaul Mofas dnes vyhlásil, že Izrael je na prípadné útoky Usámu bin Ládina pripravený. Generál povedal, že Izrael podporuje USA v boji proti medzinárodnému terorizmu "z pozadia".
O politických plánoch a konkrétnych vojenských krokoch informovali v sobotu vojenských predstaviteľov Ruska a Tadžikistanu v tadžickej metropole Dušanbe lídri afganskej opozičnej Severnej aliancie. Cieľom aliancie, ktorá útočí na pozície Talibanu, je nielen zvrhnúť túto vo svete neuznávanú vojenskú vládu, ale aj vyhnať z krajiny medzinárodných teroristov a vytvoriť koaličnú vládu.
Podľa šéfa diplomacie Severnej aliancie, ktorá kontroluje len asi päť percent severného územia Afganistanu na hraniciach s Tadžikistanom, hovorili o možných odvetných útokoch USA proti Talibanu a snahe vyhnúť sa civilným obetiam.
USA varovali svojich spojencov, že koncom týždňa môže dôjsť k ďalším krvavým teroristickým útokom. Podľa japonskej agentúry Jiji by útoky mohli mať oveľa väčší rozsah ako atentáty na Svetové obchodné centrum a Pentagón. Cieľom útokov by mohlo byť ústredie NATO a Pakistan.
Podľa pakistanských novín News že militantní moslimovia plánujú atentát na pakistanského prezidenta Parvíza Mušarráfa, aby sa pomstili za podporu príprav USA na útok proti Afganistanu.
1 20 mic